Liczba potwierdzonych wynikami badań przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 2 552 898, zaś przypadków śmiertelnych do 58 176 - podało Ministerstwo Zdrowia, informując o 24 856 nowych zakażeniach i śmierci 749 osób, u których testy wykazały SARS-CoV-2, w tym 193 z powodu COVID-19 bez stwierdzonych wcześniej chorób współistniejących.

W rozmowie z TVN24 prof. Krzysztof Simon powiedział, że ocenia te dane w sposób negatywny i pozytywny. Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mówił, że liczba zgonów "to ogon, który ciągnie się za skalą zachorowań dwa, trzy tygodnie temu".

Pozytywnym sygnałem jest spadek liczby zakażeń. Jednocześnie zaapelował o zachowanie dystansu, ponieważ nie wiemy jak będzie wyglądało odbicie po świętach wielkanocnych.

- Jeśli nie będzie wzrostu, to mamy tę skalę gigantycznych zachorowań za sobą, przynajmniej w tej części roku - komentował.

Prof. Simon mówił również, że nie nie jest najważniejsza liczba dostępnych łóżek w szpitala, ale personel, który będzie zajmował się pacjentami.  - Ludzie są strasznie przepracowani, na granicy bezpieczeństwa, też psychicznego - relacjonował.

Wypowiedział się również na temat aktualnych obostrzeń. - Jestem przeciwnikiem całkowitego lockdownu, bo za niedługo nie będziemy mieli co jeść i gdzie pracować - mówił. W jego ocenie obostrzenia "trzeba dopasować do społecznych cierpień".

- Otwieramy i natychmiast jest wzrost zakażeń pacjentów ciężko chorych, których z kolei nie ma gdzie hospitalizować. Proszę mi powiedzieć: jakie jest wyjście z sytuacji? Nie ma. Są tylko kiepskie wyjścia albo złe. Ale jakieś być muszą - powiedział.