- Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 powoduje praktycznie dwa razy więcej powikłań neurologicznych, w tym psychiatrycznych, niż grypa sezonowa i inne ostre choroby układu oddechowego. Szczepienia pomagają uniknąć problemów nie tylko w przebiegu choroby, ale także jej następstw - powiedział Muraszko w rozmowie z kanałem Rossija 24.

Według rosyjskiego ministra zdrowia u mężczyzn w wieku powyżej 35 lat powikłania po Covid-19 zwykle występują dwukrotnie częściej, niż u kobiet w tej samej grupie wiekowej.

Muraszko przekonywał też, że rosyjskie szczepionki przeciw Covid-19 są „skuteczne i bezpieczne”. Do tej pory w Rosji zarejestrowano trzy takie preparaty - Sputnik V (Gam-covid-vac) - opracowany przez moskiewski Instytut Gamaleja, Epivaccorona - przygotowany przez nowosybirskie Państwowe Centrum Badań Wirusologicznych i Biotechnologicznych „Wektor”, oraz CoviVac - opracowany przez Centrum Badań i Rozwoju Preparatów Immunobiologicznych im. Czumakowa. Wszystkie trzy preparaty to szczepionki dwudawkowe.