Gubernator Florydy Ron DeSantis wydając w maju rozporządzenie w tej sprawie tłumaczył, że uzależnienie dostępu do usług od okazania dowodu zaszczepienia byłoby równoznaczne z dyskryminacją.

Władze Florydy, w związku z tym rozporządzeniem, pozwała firma Norwegian Cruise Line, która domaga się prawa do domagania się od pasażerów dowodu na zaszczepienie przeciw COVID-19.

Sędzia Williams wydając wstępny wyrok w tej sprawie przychyliła się do wniosku organizatora rejsów wycieczkowych uzasadniając to tym, że władze Florydy nie "przedstawiły ważnego powodu, orzeczenia faktycznego lub prawnego”, które uzasadniałyby wydanie rozporządzenia ws. tzw. paszportów covidowych.

Jednocześnie sędzia stwierdziła, że firma Norwegian Cruise Line przedstawiła dowody, że zakaz domagania się przez nią od pasażerów przedstawienia dowodu zaszczepienia będzie stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Statek należący do Norwegian Cruise Line ma wyruszyć w rejs z Miami 15 sierpnia - będzie to pierwszy rejs realizowany przez firmę, który wypłynie z portu na Florydzie od czasu wstrzymania rejsów z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.