Słowa Gao Fu padły w czasie konferencji zorganizowanej w Chengdu.

Dyrektor chińskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) przyznał, że Chiny rozważają obecnie podawanie dwóch różnych szczepionek jednej osobie, by zwiększyć ich ochronę przeciw COVID-19.

AP informuje, że inny przedstawiciel chińskiego CDC, Wang Huaqing, poinformował, że Chiny pracują obecnie nad swoimi szczepionkami opartymi o technologię mRNA. Obecnie na rynku są dostępne dwie szczepionki na COVID-19 powstałe w oparciu o tę technologię - szczepionka Pfizer/BioNTech i szczepionka koncernu Moderna.

Niektórzy eksperci ds. ochrony zdrowia uważają, że podanie jednej osobie dwóch różnych szczepionek na COVID-19 może zwiększyć poziom jej ochrony przed koronawirusem. Badacze w Wielkiej Brytanii analizują możliwość łączenia w ten sposób szczepionki AstraZeneca oraz szczepionki Pfizer/BioNTech.

W Chinach opracowano jak dotąd cztery dopuszczone do użycia szczepionki na COVID-19 - dwie z nich, opracowane przez prywatny koncern Sinovac i państwową firmę Sinopharm, są oferowane innym krajom świata. Ze szczepionek tych korzystają już m.in. Meksyk, Turcja, Indonezja, Węgry i Brazylia.

Testy kliniczne w Brazylii wykazały, że szczepionka Sinovac chroni przed zakażeniem koronawirusem w 50,4 proc. W grupie uczestników testów, w której drugą dawkę szczepionki podano po trzech tygodniach, jej skuteczność wyniosła 49,1 proc. Skuteczność rosła do 62,3 proc. jeśli drugą dawkę podano po ponad trzech tygodniach.

Danych na temat badań dotyczących skuteczności szczepionki Sinopharm nie ujawniono. Firma przekonuje, że zebrane przez nią w ramach testów dane wskazują na skuteczność w przedziale 72,5-79,4 proc.

Gao mówił też, że by zwiększyć skuteczność szczepionek rozważa się zmianę liczby podawanych dawek i czasu jaki upływa między podaniem dawek.

W Chinach nie dopuszczono do użycia żadnej zagranicznej szczepionki na COVID-19.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Jak dotąd w Chinach zaszczepiono przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ok. 65 mln osób. 34 mln otrzymały dwie dawki szczepionki.