Aleksiej Nawalny, który w kolonii karnej odsiaduje 3,5-letni wyrok, od trzech tygodni prowadzi głodówkę.

Podjął ją po tym, jak władze nie zgodziły się na zbadanie go przez niezależnego lekarza. Nawalny uskarżał się na silny ból pleców i nóg, następnie do objawów dołączył silny kaszel i gorączka.

Według ostatnich komunikatów stan zdrowia Nawalnego jest bardzo poważny. Opublikowane wczoraj przez czworo lekarzy wyniki jego badań wskazują, że poziom potasu we krwi opozycjonisty grozi zatrzymaniem krążenia.

Apel do Władimira Putina o dopuszczenie do Nawalnego lekarzy podpisało kilkudziesięciu pisarzy, w tym pięcioro laureatów literackiej nagrody Nobla: Swietłana Aleksijewicz, John Maxwell Coetzee, Louise Glueck, Herta Mueller i Orhan Pamuk, wielu aktorów, m.in. Kristin Scott Thomas, Ralph Fiennes, Jude Law, Benedict Cumberbatch, David Duchovny,  Ian McKellen, pisarzy i dziennikarzy, m.in. Anne Applebaum, Salman Rushdie, Etgar Keret, J.K. Rowling, Timothy Snyder.

"Konsekwencjami" w przypadku śmierci opozycjonisty grożą Rosji Stany Zjednoczone. - Jeśli chodzi o konkretne środki, które moglibyśmy przedsięwziąć, rozważamy różne kroki, które byśmy podjęli; nie chcę teraz mówić o nich publicznie. Zakomunikowaliśmy jednak, że będą konsekwencje, jeżeli Nawalny umrze - powiedział wczoraj doradca prezydenta Bidena, Jake Sullivan.

W obronie opozycjonisty wystąpili także rosyjscy politycy. Jedenastu przedstawicieli regionalnych parlamentów napisało do Putina list otwarty, w którym wprost piszą, że działaniami prezydenta wobec Nawalnego kieruje "osobista i polityczna nienawiść", a stan zdrowia opozycjonisty zagraża jego życiu.

"To ty, Prezydencie Federacji Rosyjskiej, ponosisz osobistą odpowiedzialność za życie Aleksieja Nawalnego na terytorium Federacji Rosyjskiej, w tym w obiektach więziennych - ponosisz ją przed samym Nawalnym, jego bliskimi i przed całym światem" - czytamy w liście.

Jego autorzy domagają się natychmiastowego pozwolenia niezależnym lekarzom na zbadanie Nawalnego, ale też weryfikacji i unieważnienia wszystkich spraw karnych przeciwko Nawalnemu.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego wezwali wczoraj Rosjan do ogólnokrajowego protestu w sprawie opozycjonisty. Apelowali, by w środę, w dniu, w którym Putin wystąpi z orędziem przed Dumą, wyszli masowo na ulice swoich miast.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ