Nawalny zostanie przewieziony do rejonowego szpitala na oddział dla skazanych.

Poinformowała o tym Federalna Służba Więzienna.

Jej przedstawiciele zapewnili jednocześnie, że "obecnie stan zdrowia Nawalnego ocenia się jako zadowalający, codziennie badany jest przez lekarza pierwszego kontaktu. Za zgodą pacjenta przepisano mu terapię witaminową" - cytuje służbę RBK.

W ostatnich minutach na koncie opozycjonisty na Twitterze pojawił się wpis, którego autor wyjaśnia, że informacja, iż Nawalny zostanie przewieziony do szpitala, to tytuł na "głośne nagłówki".

W rzeczywistości Nawalny miał trafić do innej kolonii karnej o zaostrzonym reżimie, IK-3, na terenie której znajduje się szpital specjalizujący się w leczeniu gruźlicy. "Lekarzy do niego wciąż nie dopuszczają" - pisze autor informacji.

Aleksiej Nawalny od trzech tygodni prowadzi głodówkę w reakcji na odmowę kontaktu z niezależnym lekarzem. Opozycjonista skarżył się na silne bóle pleców i nóg, do objawów dołączył silny kaszel i gorączka.

Wczoraj czworo lekarzy, w tym osobista lekarka Nawalnego, opublikowali jego wyniki badań, alarmując, że grozi mu zatrzymanie akcji serca.

Udzielenia Nawalnemu pomocy medycznej domagała się Unia Europejska, konsekwencjami w przypadku jego śmierci grożą Rosji Stany Zjednoczone.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Petycję o udzielenie pomocy medycznej opozycjoniście skierowało do Władimira Putina ponad 70 pisarzy, w tym pięcioro laureatów literackiego Nobla, aktorów i dziennikarzy.

W obronie opozycjonisty wystąpiło nawet 11 rosyjskich polityków, przedstawicieli regionalnych parlamentów, zarzucając w liście otwartym Putinowi, że w postępowaniu wobec Nawalnego kieruje się "osobistą i polityczna nienawiścią".