Godzina policyjna obowiązuje w Holandii od 23 stycznia - obecnie od 22 do 4:30 rano (wcześniej obowiązywała od 21).

Na konferencji prasowej we wtorek premier Rutte ogłaszając zniesienie godziny policyjnej oświadczył, że Holandia "odważa się zrobić pierwszy krok" na drodze do łagodzenia obostrzeń.

- Krok, który jest wciąż bardzo ostrożny - stwierdził. - Ponieważ wciąż obowiązuje hasło "wszystkie ręce na pokład" w ochronie zdrowia i tak będzie jeszcze przez jakiś czas - dodał.

Oprócz zniesienia godziny policyjnej w Holandii od 28 kwietnia jedno gospodarstwo domowe będzie mogło przyjmować dwóch, a nie jak dotąd jednego, gościa dziennie.

Restauracje i kawiarnie będą mogły serwować posiłki pod gołym niebem od 12 do 18 (obecnie mogą serwować jedzenie tylko na wynos. Przy stoliku będą mogły siedzieć maksymalnie dwie osoby (nie dotyczy to osób mieszkających w jednym gospodarstwie domowym).

Holendrzy nie będą też już musieli informować właścicieli sklepów z produktami nieuznawanymi za produkty pierwszej potrzeby o tym, że zamierzają zrobić w nich zakupy - będzie jednak obowiązywał limit maksymalnie dwóch klientów w mniejszym sklepie i limit 1 klient na 25 metrów kwadratowych w większych sklepach.

Od 26 kwietnia studenci mogą raz w tygodniu odbywać zajęcia na uczelni w formie stacjonarnej.

Maksymalna liczba osób uczestniczących w pogrzebie zwiększy się z 50 do 100 osób.