Doradca prezydenta Dudy: Obowiązek szczepień? Wątpliwości konstytucyjne

Społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha uważa, że wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19 mogłoby być sprzeczne z konstytucją.

Aktualizacja: 28.07.2021 08:26 Publikacja: 28.07.2021 08:15

Doradca prezydenta Dudy: Obowiązek szczepień? Wątpliwości konstytucyjne

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień na COVID-19 dla personelu służby zdrowia to wariant "rozważany jak najbardziej" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Jest część Rady Medycznej, która jeszcze mocniej zachęca np. do tego, żeby szczepienia w ramach służby zdrowia, podobnie jak w innych krajach zachodniej Europy i w ogóle Unii Europejskiej, były obowiązkowe. I to bardzo poważnie rozważymy już w najbliższym czasie - mówił szef rządu.

Dodał, że na posiedzeniu Rady Medycznej "nie było dyskusji dotyczącej powszechnego obowiązku (szczepień na COVID-19 - red.) dla wszystkich obywateli bez wyjątku". - Nie było tak daleko idących propozycji, natomiast pewne grupy zawodowe, mundurowe, zwłaszcza w służbie zdrowia - to owszem, coraz bardziej dyskutowany jest ten temat i w ramach Unii Europejskiej, poszczególnych państw - powiedział.

O możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień zapytano Pawła Muchę, społecznego doradcę prezydenta Andrzeja Dudy. - W moim osobistym przekonaniu tego rodzaju rozwiązanie mogłoby budzić duże wątpliwości na gruncie przepisów polskiej konstytucji - ocenił w rozmowie z radiową Jedynką.

- Jeżeli chodzi o dzisiejszy stan szczepień i debatę w tej sprawie, wydaje mi się, że przede wszystkim to jest kwestia promocji i wszelkich działań, które możemy podejmować, żeby osób wyszczepionych było jak najwięcej - dodał.

Inaczej, zdaniem Muchy, wygląda kwestia medyków. - To rzecz bardzo szczegółowa do przedyskutowania przez Radę Medyczną, pana premiera i otoczenie.  W sytuacji specyficznej, gdy ktoś niesie pomoc pacjentom, moim zdaniem ten stan rzeczy jest zupełnie inny niż w sytuacji powszechnego obowiązku - powiedział.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 459
białoruś
Andrzej Poczobut trafi do łagru. „Do końca mieliśmy nadzieję, że kara przynajmniej zostanie złagodzona”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 456
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 455