Cyryl odprawił w Ławrze Peczerskiej mszę w intencji nowego prezydenta Ukrainy. – Niech pana Bóg chroni, niech Bóg chroni Ruś – Ukrainę – powiedział. Uroczystość miała być pikietowana przez ukraińskich nacjonalistów, ale przeszkodziła im milicja. Po mszy Janukowycz udał się do parlamentu.

– Uroczyście przysięgam wierność narodowi Ukrainy – oświadczył, kładąc rękę na konstytucji i Ewangelii Peresopnyckiej, zabytku piśmiennictwa staroruskiego z XVI wieku. Po wniesieniu na salę obrad flagi prezydenckiej Janukowycz podpisał się pod tekstem przysięgi i otrzymał symbole władzy: pieczęć prezydenta Ukrainy i buławę.

– Czuję wielką odpowiedzialność za ludzi, którzy poparli mnie w wyborach – mówił po zaprzysiężeniu. – W naszym kraju panują bieda i korupcja, mamy zrujnowaną gospodarkę. Ale Ukrainę można nie tylko uratować, ale i wprowadzić na drogę rozwoju – zapewnił.

Wystąpienia prezydenta nie wysłuchali deputowani jego rywalki w wyborach Julii Tymoszenko, którzy zbojkotowali uroczystość. Zabrakło też odchodzącego prezydenta Wiktora Juszczenki. Janukowycz nie mógł jednak narzekać na brak gości. W uroczystościach wzięły udział delegacje z 50 krajów. Z Polski przyjechali prezydent Lech Kaczyński i szef MSZ Radosław Sikorski. Podczas rozmowy z ukraińskim przywódcą Lech Kaczyński zaprosił go do odwiedzenia Polski. Unię reprezentowali przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. “Bruksela ma nadzieję, że Janukowycz anuluje dekret Juszczenki o nadaniu tytułu Bohatera Ukrainy liderowi OUN Stepanowi Banderze” – pisała agencja Interfax-Ukraina.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wysłał do Kijowa szefa swej administracji Siergieja Naryszkina i przewodniczącego Dumy Borysa Gryzłowa. – Przyjazd Miedwiediewa byłby zbyt wielkim honorem dla Janukowycza. Kreml chce pokazać, gdzie jest miejsce nowego prezydenta. Patriarcha Cyryl podejmuje własne decyzje i uważa się za wielkiego polityka – mówi “Rz” ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz.

Pierwszą wizytę zagraniczną Janukowycz złoży 1 marca w Brukseli. 5 marca odwiedzi Moskwę. – Będąc pomostem między Wschodem a Zachodem, Ukraina wybierze politykę zagraniczną, która zapewni jej równoprawne stosunki z UE, Rosją i USA – przekonywał. Jego przeciwnicy zauważyli, że kazał zdjąć z placu Europejskiego w Kijowie flagę UE. – To zły znak. – mówili ludzie Tymoszenko.

Jedną z pierwszych decyzji Janukowycz ograniczył swą pensję o połowę, do równowartości 7,5 tys. złotych.