Tabloid "Daily Mail" napisał, że w październiku, w czasie spotkania na Downing Street, premier Johnson miał stwierdzić "żadnych więcej p...ych lockdownów - niech rosną stosy tysięcy ciał".

Ostatecznie w styczniu, wobec rosnącej liczby zakażeń, Johnson zdecydował się na wprowadzenie trzeciego od początku epidemii ogólnokrajowego lockdownu w Wielkiej Brytanii. 

Zapytany o te słowa premier odpowiedział, że nigdy one nie padły. Jednocześnie podkreślił, że obywatele chcą mieć pewność, że wprowadzone przez rząd lockdowny przynoszą zamierzony efekt.

Lider Partii Pracy Keir Starmer powiedział, że jest zdumiony doniesieniami mediów. - Jeśli rzeczywiście tak powiedział, musi to wyjaśnić - mówił. 

Z danych raportu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Wielka Brytania jest piątym największym na świecie krajem pod względem liczby ofiar epidemii (127 681), po Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Meksyku i Indiach.

W ubiegłym tygodniu wymieniono byłego głównego doradcę Johnsona, Dominica Cummingsa, jako źródło przecieków. Sam Cummings zaprzeczył, że to on jest źródłem, a Johnsona uznał za niekompetentnego i pozbawionego uczciwości.

Johnson i Cummings byli bliskimi sojusznikami, którzy pracowali nad udaną kampanią wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Cummings doradzał również Johnsonowi podczas kampanii wyborczej w 2019 roku, która zakończyła się dla konserwatystów ich największą wygraną od 1987 roku. Opuścił personel premiera nagle pod koniec ubiegłego roku.