Williamson to jeden z czterech biskupów wyświęconych w 1988 r. bez zgody Stolicy Apostolskiej przez arcybiskupa Marcela Lefebvre’a. Watykan potraktował to jako „akt schizmy” i Bractwo Piusa X znalazło się poza strukturami Kościoła. Teraz Benedykt XVI próbuje się pojednać z lefebrystami i – jak podała włoska prasa – zamierza zdjąć ekskomunikę z czterech biskupów.

Doniesienia te wywołały protesty Żydów. – Jesteśmy zszokowani i zdezorientowani. To może być potężny cios dla dialogu – powiedział Elan Steinberg z amerykańskiego stowarzyszenia ocalałych z Holokaustu. Podobne stanowisko zajęli Żydzi we Włoszech. Naczelny rabin Rzymu ogłosił, że „jest w szoku”. – To otworzy głęboką ranę w dialogu między katolicyzmem a judaizmem – stwierdził.

Żydzi nigdy nie kryli niechęci do tradycjonalistycznych katolików (którzy modlą się o ich nawrócenie), ale tym razem oskarżenia są znacznie poważniejsze. Biskup Williamson w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji negował Holokaust. Według niego historyczne dowody pokazują, że liczba 6 mln zamordowanych przez Niemców Żydów jest znacznie przesadzona.

– Nie było żadnych komór gazowych. W obozach koncentracyjnych zginęło od 200 do 300 tysięcy Żydów, ale żaden z nich nie zginął w komorze gazowej. To wszystko kłamstwa – powiedział biskup Willimason. Sugerował również, że nie było to efektem świadomej polityki Adolfa Hitlera. Na koniec brytyjski duchowny przyznał, że zdaje sobie sprawę, że w Niemczech, gdzie nagrywany był wywiad, za podobne słowa może trafić do więzienia.