Według wstępnych wyników Jedna Rosja otrzymała w 12 regionach kraju, gdzie w niedzielę wybierano regionalne parlamenty, ok. 70 proc. poparcia. Komuniści Giennadija Ziuganowa – ok. 13 proc., Sprawiedliwa Rosja przewodniczącego wyższej izby parlamentu Rady Federacji Siergieja Mironowa – 8 proc.

– Wynik głosowania pokazuje, że Rosjanie ufają władzy – mówił przebywający wczoraj w Tomsku Władimir Putin.

Politycy Jednej Rosji snują prognozy na przyszłość i przewidują, że podobny wynik osiągną także podczas wyborów do Dumy 4 grudnia.

W niedzielę wybory lokalne różnych szczebli odbyły się w 74 z 83 regionów Rosji i nie wszędzie z nich ugrupowanie Putina odniosło zdecydowane zwycięstwo. W radzie miasta Orzeł w zachodniej części kraju Jedna Rosja będzie miała 20 radnych, komuniści – 18. W  Pietrozawodsku (stolica Karelii) partia Putina znalazła się w mniejszości. Mniej niż 50 proc. głosów Jedna Rosja otrzymała m.in. w obwodach twerskim i kirowskim.

W Kaliningradzie najpopularniejszy okazał się organizator wielotysięcznej akcji protestacyjnej z zeszłego roku Konstantin Doroszok. Działacza społecznego poparło ponad 30 proc. wyborców. Doroszok doprowadził do dymisji gubernatora obwodu kaliningradzkiego Georgija Boosa. Naraził się on mieszkańcom m.in. decyzją o podniesieniu stawek podatku transportowego.

– Jedna Rosja osiągnęła dobry wynik, ale to nie oznacza, że może spocząć na laurach. Walka o władzę w wielu regionach była bardzo ostra. Należy wyciągnąć z tej lekcji wnioski dotyczące m.in. strategii i taktyki partyjnej – mówił Kiriłł Tanajew z Fundacji Skutecznej Polityki w Moskwie. Zdaniem politologów rządzącej Jednej Rosji nie zaszkodziła nawet wysoka frekwencja, a Rosjanie popierają ją z braku alternatywy.

Niezależne rosyjskie organizacje monitorujące przebieg głosowania uznały, że naruszeń prawa w niedzielę było więcej niż w poprzednich wyborach lokalnych. Lider opozycyjnego Jabłoka Siergiej Mitrochin mówił o kradzieży głosów. – Tam, gdzie działali niezależni obserwatorzy, mieliśmy wyższe poparcie – stwierdził.

Wczoraj Władimir Putin miał ogłosić decyzję, czy stanie na czele listy Jednej Rosji w wyborach do Dumy.

Oficjalna strona Jednej Rosji www.er.ru

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj