Będziemy się wzorować na tych miastach, bo tam obiekty historyczne odbudowywano w stylu podobnym do oryginalnego, ale niekoniecznie zawsze w formie dokładnie tożsamej z dawną – tłumaczy szefowa wydziału turystycznego zarządu miasta Elena Kropinowa. Podkreśla, że choć zabudowa tych miast nie została odtworzona w sposób identyczny z oryginałami, to jest zarazem na tyle im bliska, że nikt nie nazwie jej podróbką.
Historyczne Gdańsk i Elbląg zostały w czasie wojny zniszczone w stopniu podobnym do Kaliningradu, czyli w blisko 90 procentach.
Obecny Kaliningrad, przemianowany tak w 1946 r. na cześć radzieckiego polityka Michaiła Kalinina, był przez wieki stolicą Prus Wschodnich. Miasto wzniesione przez Krzyżaków wydało wiele postaci ważnych dla kultury niemieckiej i europejskiej.
Królewiec (Königsberg) był ośrodkiem bardzo zabytkowym, pełnym średniowiecznych i renesansowych kamienic, z górującym nad miastem XIII-wiecznym zamkiem. Zażarcie broniony przez Niemców w czasie II wojny światowej, został w wielkiej części zburzony.
Co więcej, już po wojnie przez długie lata Rosjanie rozbierali te zabytki, które ocalały lub były w stanie umożliwiającym odbudowę. Zwycięzcy ze Wschodu skutecznie zatarli w efekcie niemiecki charakter miasta.