– Wspieramy działania stowarzyszenia, gdyż zdajemy sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji materialnej jest wiele żyjących jeszcze ofiar wojny – tłumaczy sekretarz zarządu fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Przemysław Sypniewski.
W Polsce żyje jeszcze ponad pół miliona osób represjonowanych przez Trzecią Rzeszę. Zdecydowana większość otrzymała różnego rodzaju świadczenia ze strony niemieckiej, ostatnio – ofiary pracy niewolniczej i przymusowej. Jest jednak wiele ofiar wojny, które pominięto. Na przykład Jerzego Majewskiego postrzelonego w Tomaszowie Mazowieckim w 1942 roku, przez co stracił wzrok. Lub Antoninę Markiewkę – ucierpiała ona w wyniku wybuchu granatu, który jesienią 1939 roku znalazł jej brat. – Nie doszłoby do tej tragedii, gdyby nie wojna – mówi. Liczy na dobrą wolę rządu Niemiec.
Indywidualne roszczenia odszkodowawcze z tytułu działań wojennych są niemożliwe do wyegzekwowania drogą sądową. Przekonał się o tym niedawno 73 -letni Winicjusz Natoniewski, który jako mały chłopiec został poparzony w czasie pacyfikacji wsi Szczecyn na Zamojszczyźnie. Jego pozwy odszkodowawcze przeciwko RFN odrzuciły polskie sądy, powołując się na immunitet państwa: państwo nie może być pozwane przez sąd drugiego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by RFN wypłaciła tego rodzaju odszkodowania dobrowolnie, uznając swoją odpowiedzialność moralną. Na tej podstawie Niemcy wypłacają nadal żydowskim ofiarom około 100 milionów euro rocznie. O innych roszczeniach nie chcą słyszeć w obawie przed ustanowieniem precedensu, który uruchomi lawinę wniosków, na przykład ze strony Włoch i Grecji, gdzie od lat to-czą się procesy za masakry SS i Wehrmachtu.
– W przypadku niewidomych chodzi o dyskryminację jednej grupy, która nie otrzymuje świadczeń, a inni z nich korzystają – tłumaczy berliński adwokat Stefan Hambura. To jeden z pomysłodawców marszu niewidomych. Chce ich reprezentować w sądach. Niemcy wypłaciły po wojnie 67 miliardów euro odszkodowań ofiarom drugiej wojny. Trzy procent z tej sumy trafiło do Polski.
Oficjalna strona stowarzyszenia http://sncow.prv.pl