Zmodernizowany rosyjski samolot szturmowy Su-25SM3 będzie posiadał wbudowany system namierzania i obserwacji celów z elementami sztucznej inteligencji. Pozwoli on na atakowanie celów bez udziału pilota - twierdzi agencja TASS, powołując się na swoje źródła w przemyśle obronnym.

- Nowy system namierzania będzie w pełni zautomatyzowany - pilot będzie musiał wybrać cel na ekranie, a cała reszta zostanie wykonana przez sztuczną inteligencję - cytuje swoje źródło rosyjska agencja. Według eksperta, na którego się powołuje, system sam podpowie, jaką broń wykorzystać do ataku, oraz zaproponuje warianty taktyczne i manewry powietrzne.

TASS dodaje, że "nowa technologia została zintegrowana z ujednoliconym systemem dowodzenia i kontroli wojsk, co pozwala na odwzorowanie optymalnej trasy w kierunku celu i trajektorii użycia broni". Zmodernizowany samolot ma też odbierać dane o celach ze źródeł zewnętrznych za pośrednictwem systemu dowodzenia i kontroli.

W podobny system mają zostać wyposażone także śmigłowce szturmowe Mi-28NM.

Produkowany od 1975 roku Su-25 przeszedł przez lata szereg modyfikacji. Szturmowce z ostatniej wersji Su-25SM3-9 zostały zidentyfikowane na zdjęciach satelitarnych z Syrii w rosyjskiej bazie Humajmim. 4 nowe Suchoje są m.in. wyposażone w system nawigacji satelitarnej Glonass, w odróżnieniu od poprzedników.