Agencja KCNA powołuje się na źródło z administracji byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, które ma twierdzić, że Stany Zjednoczone stworzyły protoplastę wirusa Ebola po to, by "rozpocząć wojnę biologiczną" na świecie.

Źródłem tych doniesień ma być osoba o nazwisku "Roberts", którą Washington Post rozszyfrowuje jako ekonomistę Paula Craiga Robertsa. Niedawno na swoim blogu cytował on hipotezy dwóch naukowców na temat pochodzenia, rozprzestrzeniania się i badań nad wirusem Ebola.

Pjongjang przedstawia tezę, że Stany Zjednoczone podpisały kontrakt na 140 milionów dolarów z jednym z koncernów farmaceutycznych. Miał on zakładać, że Afryka będzie poligonem do badań nad wirusem Ebola.

Korea Północna twierdzi również, że USA ukrywa szczepionkę przeciwko eboli. Reżim oskarża też Amerykanów o przeprowadzanie wiwisekcji na śmiertelnych ofiarach wirusa.

Reżim wysuwa także inne oskarżenia pod adresem Stanów Zjednoczonych. Twierdzi, że  wywołały także pandemię AIDS. Na liście oskarżeń jest też argument, że "każdy wie, iż USA są największymi posiadaczami broni nuklearnej na świecie".

Korea Północna poważnie traktuje zagrożenie wirusem Ebola. Reżim niedawno całkowicie zamknął granice dla turystów, a każdego, kto wjeżdża do kraju poddaje 21-dniowej kwarantannie.