Malala Yousafzai we wrześniu tego roku wraz z indyjskim obrońcą praw dzieci Kailashem Satyarthim otrzymała pokojową Nagrodę Nobla. Pakistanka jest najmłodszą na świecie laureatką Nobla.

W rozmowie z telewizją BBC Malala powiedziała, że chce zaangażować się w politykę. Przyznała również, że "może nawet aspirować do bycia premierem Pakistanu". "Oczywiście gdy skończy studia w Wielkiej Brytanii" - dodała.

Aktywistka powiedziała w programie "Hard Talk", że jej inspiracją była "Benazir Bhutto - kobieta, która dwukrotnie była premierem Pakistanu przed zamordowaniem w 2007 roku". - Jeśli ja mogę służyć dobrze swojemu krajowi poprzez politykę, poprzez bycie premierem, to zdecydowanie wybieram tę drogę - powiedziała Yousafzai.

Malala dodała, że "jej marzeniem jest, by Pakistan stał się krajem rozwiniętym, gdzie każde dziecko może się kształcić".

Pakistańska aktywistka Malala Yousafzai walczy o prawa kobiet i działa na rzecz dostępu do edukacji. Od 2009 roku opisywała na swoim blogu jak w dolinie Swat talibowie zmuszają do zamykania szkół prywatnych po zakazie edukacji kobiet i dziewcząt. W 2012 roku została postrzelona w głowę przez zamachowców.