Socjalista, który wciąż pełni funkcję ministra spraw zagranicznych Hiszpanii, chce w ten sposób oddać hołd około 900 tys. osobom zamordowanym w Treblince przez nazistów. W żadnym innym miejscu nie zginęło tylu obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej, w przytłaczającej większości żydowskiego pochodzenia.

W niedzielę Borrell weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Na czele hiszpańskiej delegacji będzie stał wówczas przewodniczący Senatu Manuel Cruz.

Borrell od dawna interesuje się polską historią. W czasie wizyty w Warszawie wiosną odwiedził Cmentarz Wojskowy na Powązkach, miejsce ostatecznego spoczynku wielu żołnierzy Powstania Warszawskiego.

- Borell to bardzo wytrawny dyplomata, mieliśmy już świetne rozmowy, będziemy go wspierać i będzie dla nas drugą – po przewodniczącej von der Leyen – najważniejszą osobą w Brukseli – mówił w ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” szef MSZ Jacek Czaputowicz. - Interesuje się naszą polityką wschodnią, czy wobec Bałkanów, my zaś często idziemy za wskazaniami Hiszpanii w polityce wobec Ameryki Łacińskiej i Afryki Północnej. W ubiegłym roku w czasie wizyty w Madrycie silnie wsparłem integralność terytorialną Hiszpanii, co spotkało się z dużą aprobatą - dodał szef polskiej dyplomacji.