Aktualizacja: 11.10.2017 20:26 Publikacja: 11.10.2017 20:17
Widok Wilna z okien mera
Foto: Jerzy Haszczyński
Edyta Tamošiunaite jest pierwszą kobietą na stanowisku zastępcy mera Wilna. - W tajnym środowym głosowaniu dostała aż 42 z 48 oddanych głosów - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" radny polskiej partii Artur Ludkowski, który przed dekadą sam był wicemerem.
W jego czasach (2008-2009) AWPL była jednak oficjalnym członkiem rządzącej Wilnem koalicji. - Teraz jesteśmy jako konstruktywna opozycja. Nie pierwszy raz zresztą, podobnie było w 2011 roku, wtedy też mieliśmy mera: Jarosława Kamińskiego - dodaje Artur Ludkowski.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 5 na 6 grudnia rosyjskie drony atakowały Kijów, w mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Samolot transportowy DHL rozbił się w pobliżu lotniska w Wilnie - informuje agencja Reutera. Z najnowszych informacji wynika, że w katastrofie zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne.
Instytut Polonika finansuje renowacje zabytków znajdujących się w Ukrainie, które związane są z polskim dziedzictwem. Na liście jest m.in. klasztor w Berdyczowie.
Naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą poszukiwania miejsc, gdzie pochowani są żołnierze Armii Krajowej, którzy polegli w bitwie pod Krawczunami podczas operacji „Ostra Brama”.
Dwóch napastników, którzy z polecenia Rosji, mieli dokonać napaści na współpracownika Aleksieja Nawalnego zdradziły telefony komórkowe i... polskie słowa - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".
Otwarte w połowie marca zagraniczne biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu obejmie swą działalnością Litwę, ale także Łotwę i Estonię.
W nocy z 13 na 14 marca Białorusini przerzucili żołnierzy i sprzęt z jednostek 19. Brygady Zmechanizowanej do obwodu graniczącego z Litwą - podaje kanał "Biełaruski Hajun" w serwisie Telegram. Kanał ten śledzi ruchy białoruskich wojsk i informuje o nich publicznie.
Dzisiejsza rosyjska narracja historyczna, podobnie jak kiedyś sowiecka, jest prosta: 17 września 1939 r. nie było agresji, bo Wojsko Polskie się nie broniło. A było inaczej – na naszej wschodniej granicy doszło do zaciętych walk. O dramatycznych wydarzeniach sprzed blisko 85 lat opowiada fabularyzowany film dokumentalny „Fatalny rozkaz. Wilno 1939”, nad którym patronat objęła „Rzeczpospolita”. Jego premiera mieć będzie miejsce w niedzielę 21 stycznia na warszawskim Gocławiu.
Zakończyła się konserwacja obrazów z życia świętego Antoniego z Padwy w kościele franciszkanów w Wilnie. Działania te sfinansowało polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas