Jak informuje portal the local.it, w niedzielę w Piemoncie wylicytowano rzadką 850 gramową truflę o wartości 85 000 euro. Kupił ją anonimowy biznesmen z Hongkongu. 

 

Łącznie w trakcie wydarzenia wylicytowano grzyby na sumę 393 tysięcy euro.

Do tej pory, podczas corocznej aukcji duże białe trufle sprzedawano po cenie równej 100 euro za gram. - Cena tej wyjątkowej trufli nie odpowiada cenie rynkowej, która w tym roku wynosi około 350 euro za 100 gramów - powiedziała rzeczniczka prasowa wydarzenia. To co wyjaśnia tak wysoką ofertę to fakt, że pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne, a także wyjątkowość 850-gramowej trufli, ponieważ im większe są trufle, tym więcej są warte.

Jak podkreślali organizatorzy aukcji, tegoroczne zbiory były doskonałe, zarówno pod względem ilości, jak i jakości trufli. - W ubiegłym roku susza doprowadziła do słabych zbiorów - powiedział Antonio Degiacomi, szef włoskiego Narodowego Centrum Badań Trufli. Dodał także, że deszcze i burze w lipcu i sierpniu tego roku zapewniły wystarczającą ilość wody dla trufli.

Licytacja przeprowadzona została przy pomocy łącz satelitarnych. W Albie od 88 lat, w ramach dorocznych targów trufli, organizowane są aukcje tych niezwykłych grzybów.