Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii więźniarki transseksualistki będą oddzielone pod pozostałych skazanych. Takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w areszcie w Surrey. Prawdopodobnie zmiany nie obejmą wszystkich zakładów karnych na Wyspach.

Więźniowie transseksualni są zazwyczaj przetrzymywani zgodnie z ich prawnie uznaną płcią, chyba że zachodzą wyjątkowe okoliczności.

- Bezpieczeństwo więźniów jest naszą największą troską i wszelkie podejmowane przez nas decyzje będą miały na celu jak najlepsze zarządzanie ryzykiem stwarzanym przez każdego sprawcę - powiedział rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. 

- Zarządzanie przestępcami transseksualnymi jest bardzo delikatną kwestią, która stawia wyjątkowe oraz złożone wyzwania i jesteśmy zdeterminowani, aby to zrobić dobrze - dodał.

Z zeszłorocznego raportu wynika, że w ponad jednej trzeciej więzień w Anglii i Walii znajduje się co najmniej jeden transseksualny więzień. 139 więźniów prezentowało odmienną płeć niż ta, którą przypisano im przy urodzeniu.

W ubiegłym roku transpłciowa więźniarka Karen White została oskarżona o cztery napaści seksualne na pozostałe więźniarki. Została przeniesiona dla więzienia dla mężczyzn.