Elementem zmian w ofercie programowej niektórych kanałów Rai ma być doprowadzenie do powstania jednego kanału z filmami i programami skierowanymi głównie do mężczyzn i drugiego z programami i filmami dla kobiet - informuje "The Guardian".

Źródła w telewizji Rai podkreślają, że celem stacji jest dostosowanie oferty do potrzeb kobiet i mężczyzn i lepsze docieranie do tych widzów, a nie segregacja płciowa, ale plany Rai zostały skrytykowane przez posłów opozycji i organizacje kobiece.

- W czasie, gdy walczymy z dyskryminacją płciową, w 2019 r., posiadanie jednego kanału telewizji publicznej skierowanego do kobiet i drugiego, dla mężczyzn, jest szaleństwem. Ale wygląda na to, że jest to zgodne z subkulturą rządu - stwierdziła senator Salvatore Margiotta z opozycyjnej Partii Demokratycznej.

Z kolei Lella Palladion, przewodnicząca D.i.Re (Kobiety przeciwko Przemocy) nazwała propozycję Rai "groteskową i seksistowską". Jej zdaniem takie rozwiązanie "umocni stereotypy", które leżą u źródeł dyskryminacji płciowej, w której zakorzeniona jest przemoc. W jej ocenie jest to dowód, ze Włochy nadal starają się zerwać z "patriarchalną dominacją".

Rai chce połączyć kanały Rai Movie i Rai Premium w jeden kanał dla mężczyzn. Ponadto Rai ma utworzyć osobny kanał z filmami i programami skierowanymi do kobiet.

Źródło w Rai podkreśla, że w ten sposób stacja chce lepiej sprofilować swoje kanały pod kątem odbiorcy, co ma być atrakcyjne dla reklamodawców.