Jak podkreślił republikanin Briscoe Cain, zaproponowany w Teksasie projekt ustawy ma na celu zmniejszenie przypadków cukrzycy oraz innych komplikacji zdrowotnych związanych z dietą. Ustawa zabraniałaby kupowania chipsów ziemniaczanych i kukurydzianych, napojów słodzonych i gazowanych oraz części ciastek za bony żywnościowe finansowane z rządowego programu żywieniowego SNAP (Supplemental Nutrition Assistance Program). 

Czytaj także: Jedzenie zabija więcej ludzi niż papierosy

 

 

Ustawa zakazywałaby wykorzystywania bonów do zakupu śmieciowego jedzenia, napojów słodzonych, energetycznych oraz słodyczy. Z proponowanego zakazu zwolniona jest natomiast kawa oraz soki owocowe i warzywne bez dodatku cukru.

Napoje słodzone stanowią aż 9,3 proc. zakupów robionych przez gospodarstwa domowe, które korzystają z bonów żywnościowych. Dla porównania, w przypadku gospodarstw, które ich nie otrzymują, jest to 7,1 proc.

Odbiorcy bonów żywnościowych będą mogli nadal korzystać ze świadczeń w celu zakupu preparatów przeznaczonych do żywienia niemowląt, produktów mlecznych i substytutów oraz napojów zawierających witaminy, minerały lub białko.

Ustawa, która złożona została przez Kaina w marcu, jeśli zostanie przyjęta, wejdzie w życie jesienią tego roku.

Około 40 milionów Amerykanów o niskich dochodach otrzymuje bony żywnościowe. Osoby, które je otrzymują, na bieżąco muszą zgłaszać zmiany w swoich dochodach i spełniać wymagania dotyczące warunków pracy.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ