Prawa Turcji do Hagia Sophia są nie mniejsze niż tych, którzy zbudowali historyczny kompleks prawie 1500 lat temu - mówił Erdogan, cytowany przez agencję Anadolu. Po zakończeniu wszystkich przygotowań Turcja udostępni świątynię na modlitwy w piątek 24 lipca - dodał turecki prezydent.

Erdogan wystąpił ze specjalnym przemówieniem do narodu po tym, jak najwyższy turecki sąd administracyjny unieważnił decyzję z 1934 roku o przekształceniu Hagii Sophii w muzeum. Niedługo później prezydent podpisał dekret, formalnie ustanawiając tam meczet.

Dowiedz się więcej: Sąd unieważnia decyzję o przekształceniu Hagia Sophia w muzeum. Erdogan podpisał dekret

Prezydent Turcji zastrzegł, że „drzwi Hagii Sophii będą otwarte dla Turków, obcokrajowców, muzułmanów i niemuzułmanów, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych meczetów”.

Niezadowolenie z decyzji sądu i dekretu Erdogana wyraziły w piątek m.in. UNESCO i Stany Zjednoczone.

Hagia Sofia została zbudowana jako kościół Mądrości Bożej - najważniejsza świątynia Cesarstwa Bizantyjskiego, centralny punkt jej stolicy, Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu). Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w XV wieku wokół niej dobudowano minarety i obiekt zamieniono w meczet. Zmianę w muzeum zadekretował w 1934 roku Mustafa Kemal Atatürk, założyciel Republiki Tureckiej.