Sąd religijny w stanie Kano w północno-zachodniej Nigerii zdecydował, że 13-letni Omar Farouq winny jest bluźnierstwa, i skazał dziecko na 10 lat więzienia. 13-latek był oskarżony o używanie wulgarnego języka w stosunku do Allaha. 

Prawnicy twierdzą, że chłopiec został skazany 10 sierpnia przez ten sam sąd, który wcześniej uznał, że 22-letni Yahaya Sharif-Aminu, nigeryjski muzyk, jest winny bluźnierstwa wykonując piosenkę, którą rozpowszechniał za pośrednictwem aplikacji WhatsApp w marcu 2020 roku. Mężczyznę skazano na śmierć przez powieszenie za bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi.

Obrońca 13-latka, Kola Alapinni, podkreśla, że kara dla Farouqa „stanowi naruszenie afrykańskiej karty praw i dóbr dziecka oraz nigeryjskiej konstytucji”. Poinformował także, że 7 września złożył odwołanie w sprawie wyroku. Jednocześnie wyraził oburzenie faktem, że ani on, ani inni prawnicy, którzy zajmują się sprawą, nie otrzymali od stanu Kano żadnych dokumentów. Alapinni powiedział także, że o skazaniu Farouqa dowiedział się przypadkowo, pracując nad sprawą muzyka Sharifa-Aminu.

- Dowiedzieliśmy się, że zostali skazani tego samego dnia przez tego samego sędziego, w tym samym sądzie. Oboje za bluźnierstwo. Na początku nikt nie mówił o Omarze, więc musieliśmy działać szybko, aby złożyć apelację - powiedział Alapinni. - Bluźnierstwo nie jest uznawane przez prawo nigeryjskie. Jest niezgodne z konstytucją Nigerii - zaznaczył i dodał, że matka chłopca musiała uciec do sąsiedniego miasta, gdy po aresztowaniu 13-latka przed jego domem pojawiły się tłumy. - Każdy tutaj boi się mówić i żyje w strachu - przyznał.

W środę Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) wydał oświadczenie „wyrażające głębokie zaniepokojenie” wyrokiem dla 13-latka. - Skazanie 13-letniego Omara Farouqa na 10 lat więzienia jest błędne - powiedział Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Nigerii. - Neguje to wszystkie podstawowe zasady dotyczące praw dziecka i wymiaru sprawiedliwości wobec dzieci, pod którymi podpisała się Nigeria - dodał.

CNN skontaktowało się z rzecznikiem gubernatora stanu Kano w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymało żadnej odpowiedzi.

UNICEF wezwał rząd Nigerii i władze stanu Kano do pilnego przeglądu sprawy i zmiany wyroku. „Sprawa ta dodatkowo pokazuje pilną potrzebę przyspieszenia uchwalenia ustawy, która zapewni ochronę wszystkim dzieciom poniżej 18 roku życia, w tym także Omarowi. Wszystkie dzieci w Kano powinny być traktowane zgodnie ze standardami praw dziecka - zaznaczył Hawkins.

Dwanaście stanów na zdominowanej przez muzułmanów północy Nigerii działa zgodnie z szariatem, ale tylko muzułmanie mogą być sądzeni przed tymi sądami.