Rada Miejska Wałbrzycha przegłosowała uchwałę w sprawie zakazu posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność gminy.

Radni z Wałbrzycha przyjęli również uchwałę, która zakazuje na terenie całego miasta sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

Teraz o takim rozwiązaniu myślą przedstawiciele władz Warszawy. - Przyglądamy się, jak zachowa się wojewoda dolnośląski. Zobaczymy, czy nie dopatrzy się błędów. Jeśli będzie tak, że ta uchwała rokuje, będziemy chcieli iść podobnym w podobnym kierunku. Odpowiednie przepisy zostałyby prawdopodobnie wprowadzone w ramach regulaminu utrzymania porządku i czystości w gminach - powiedział wiceprezydent Michał Olszewski cytowany przez TVN Warszawa.

Władze miasta są świadome, że kluczowe będzie wpłynięcie na zmianę postaw mieszkańców. - Ilość odpadów jest wprost zależna od naszych zachowań i zakupów. Czeka nas ciężka praca i duże pieniądze wyłożone na edukację. Nie chcemy budować systemu nakazowo-zakazowego - dodaje Olszewski.

W ramach uświadamiania mieszkańców, do warszawskich szkół zostaną wysłane podręczniki ze wskazówkami, jak ograniczyć korzystanie z tworzyw sztucznych.