Reklama

Dramatyczny wzrost liczby samobójstw wśród uczniów

Liczba samobójstw wśród japońskich uczniów wzrosła w ciągu roku o ponad 40 procent. Eksperci alarmują, że coraz częściej ich przyczyną są zaburzenia psychiczne i depresja.

Aktualizacja: 16.02.2021 12:20 Publikacja: 16.02.2021 11:21

Dramatyczny wzrost liczby samobójstw wśród uczniów

Foto: Stock Adobe

amk

Wnioski dotyczące problemu samobójstw wśród uczniów przedstawiło wczoraj japońskie ministerstwo edukacji podczas panelu ekspertów.

Wynika z nich, że w 2020 roku liczba samobójstw dzieci w wieku szkolnym była o 41,3 proc. wyższa niż rok wcześniej - wzrosła z 339 do 479.

Ministerstwo przeprowadziło te badania, by sprawdzić, jak na stan psychiczny dzieci i młodzieży wpłynęła pandemia.

Jako wysoce niepokojące eksperci ocenili fakt, że wzrost samobójstw nastąpił w każdej badanej grupie.

W 2020 roku samobójstwo popełniło 14 uczniów szkół podstawowych, w porównaniu z sześcioma w 2019 r.. Odebrało sobie życie 136 uczniów gimnazjów (w 2019 - 96) oraz 329 licealistów (w 2019 - 237).

Reklama
Reklama

Prawie dwukrotnie - do 138 - wzrosła liczba samobójstw popełnianych przez dziewczęta.

Najwięcej samobójstw dzieci popełniły w sierpniu - 64. Liczba samobójstw licealistów w tym miesiącu wzrosła prawie siedmiokrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim - do 23.

Powody tak dramatycznych decyzji młodych ludzi są takie same jak w latach poprzednich - obawa o przyszłość, słabe wyniki w nauce czy złe relacje z rodzicami. Zaobserwowano jednak wzrost liczby przypadków samobójstw spowodowanych depresją i zaburzeniami psychicznymi.

Niektórzy uczestnicy wczorajszego panelu wezwali do zakupu tabletów, które do końca marca miałyby trafić do każdego uczniowi w szkole podstawowej i gimnazjum, w celu sprawdzenia poziomu stresu uczniów i przeprowadzenia wywiadów jako sposobów zapobiegania samobójstwom.

Społeczeństwo
Finlandia dopuszcza polowania na wilki. Czy inne kraje UE pójdą jej śladem?
Społeczeństwo
Strzelanina na plaży Bondi. Kim jest bohater, który mógł uratować nawet setki osób?
Społeczeństwo
Samolot pasażerski prawie zderzył się z maszyną wojskową USA. „To oburzające”
Społeczeństwo
Kibice rozczarowani wizytą Leo Messiego w Kalkucie. Wdarli się na boisko i zdemolowali stadion
Społeczeństwo
Ultrabogacze podbijają świat. I nadal się bogacą
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama