Federalna ława przysięgłych przyznała odszkodowanie w pozwie złożonym w związku z awarią zbiornika z 2018 roku w Pacific Fertility Center w San Francisco. W wyniku awarii zniszczeniu uległo około 3500 zamrożonych jajeczek i zarodków.

Odszkodowanie - w tym ponad 14 milionów dolarów za ból, cierpienie i emocjonalny niepokój - trafi do trzech kobiet, które straciły jajeczka i małżeństwa, które straciło zarodki.

Ich sprawa jest pierwszą, która trafiła do sądu, ale setki innych osób również pozwało klinikę i firmę Chart Industries Inc, która wyprodukowała zbiornik kriogeniczny, w którym przechowywane były próbki.

Podczas procesu, kobiety i para opisywali swój ból spowodowany stratą. Chloe Poynton, lat 39, straciła dziewięć jajeczek. - To naprawdę bolesne, być na przyjęciu dla dzieci, świętować założenie czyjejś rodziny i wiedzieć w środku, że nigdy tego nie dostaniesz - zeznała Poynton. - Zaczynasz się wycofywać. Zaczynasz się izolować - dodała.

Podobna awaria zbiornika na przedmieściach Cleveland, która miała miejsce tego samego dnia co awaria w San Francisco, zniszczyła ponad 4000 jajeczek i embrionów. Były to największe tego typu straty w USA, co spowodowało, że ośrodki w całym kraju zaczęły rewidować swoje procedury.

W mowach końcowych podczas procesu w San Francisco, prawnik firmy Chart obwinił centrum płodności za awarię zbiornika. Przysięgli odrzucili argument, że zbiornik był niewłaściwie używany lub niewłaściwie zmodyfikowany.

Ławnicy uznali, że wada produkcyjna była powodem awarii zbiornika i uznali, że firma Chart jest w 90 proc. odpowiedzialna i zaniedbała wycofanie wadliwie działającej części, uznając, że był to "istotny czynnik" w spowodowaniu szkody. Część ta była kontrolerem, który monitorował poziom ciekłego azotu.

Pacific Fertility została uznana za winną zaniedbania i odpowiedzialną za szkodę w 10 procentach.

Trzy kobiety otrzymały po około 2 do 3 milionów dolarów, podczas gdy para otrzymała 7,2 miliona dolarów.