W czasie demonstracji, do której doszło w Winnipeg, protestujący wznosili okrzyki "nie ma dumy w ludobójstwie", a następnie obalili pomniki dwóch brytyjskich królowych (monarcha Wielkiej Brytanii jest formalnie głową państwa Kanady).

Do obalenia pomników doszło 1 lipca, w dniu święta narodowego Kanady upamiętniającego powstanie Konfederacji Kanady w 1867 roku.

Po obaleniu pomnika królowej Wiktorii, rządzącej w latach 1837-1901, tłum wiwatował, a następnie wiele osób kopało obalony pomnik i tańczyło wokół niego. Postument, na którym stał pomnik, oblano czerwoną farbą.

Demonstracja wsparcia dla rdzennej ludności Kanady odbyła się w Toronto.

Z kolei w stolicy, Ottawie, odbył się marsz pod hasłem #OdwołaćDzieńKanady.

W maju szczątki 215 indiańskich dzieci znaleziono w nieoznaczonych grobach w Kamloops, w Kolumbii Brytyjskiej. W ubiegłym tygodniu rdzenni mieszkańcy Kanady poinformowali o znalezieniu 715 ciał, w większości ciał dzieci, pochowanych w pobliżu szkoły prowadzonej przez Kościół w Saskatchewan.

Z kolei 1 lipca pojawiła się informacja, że plemię Indian (rdzennych mieszkańców Kanady, tzw. pierwszych narodów) z rejonu Dolnego Kootenay poinformowało o odkryciu szczątków 182 osób w pobliżu byłej szkoły w Kolumbii Brytyjskiej. Na razie nie przesądzono czy są to szczątki dzieci uczących się w szkole prowadzonej przez Kościół katolicki.