Kanada: Obalono pomniki królowej Wiktorii i Elżbiety II

W kanadyjskim mieście Winnipeg obalono pomniki królowej Wiktorii i królowej Elżbiety II. Doszło do tego na fali oburzenia jakie wywołało odnalezienie szczątków dzieci rdzennych mieszkańców Kanady, pochowanych w nieoznaczonych grobach przy dawnych budynkach szkół prowadzonych przez Kościół.

Aktualizacja: 02.07.2021 13:53 Publikacja: 02.07.2021 13:37

Kanada: Obalono pomniki królowej Wiktorii i Elżbiety II

Foto: AFP

W czasie demonstracji, do której doszło w Winnipeg, protestujący wznosili okrzyki "nie ma dumy w ludobójstwie", a następnie obalili pomniki dwóch brytyjskich królowych (monarcha Wielkiej Brytanii jest formalnie głową państwa Kanady).

Do obalenia pomników doszło 1 lipca, w dniu święta narodowego Kanady upamiętniającego powstanie Konfederacji Kanady w 1867 roku.

Po obaleniu pomnika królowej Wiktorii, rządzącej w latach 1837-1901, tłum wiwatował, a następnie wiele osób kopało obalony pomnik i tańczyło wokół niego. Postument, na którym stał pomnik, oblano czerwoną farbą.

Demonstracja wsparcia dla rdzennej ludności Kanady odbyła się w Toronto.

Z kolei w stolicy, Ottawie, odbył się marsz pod hasłem #OdwołaćDzieńKanady.

W maju szczątki 215 indiańskich dzieci znaleziono w nieoznaczonych grobach w Kamloops, w Kolumbii Brytyjskiej. W ubiegłym tygodniu rdzenni mieszkańcy Kanady poinformowali o znalezieniu 715 ciał, w większości ciał dzieci, pochowanych w pobliżu szkoły prowadzonej przez Kościół w Saskatchewan.

Z kolei 1 lipca pojawiła się informacja, że plemię Indian (rdzennych mieszkańców Kanady, tzw. pierwszych narodów) z rejonu Dolnego Kootenay poinformowało o odkryciu szczątków 182 osób w pobliżu byłej szkoły w Kolumbii Brytyjskiej. Na razie nie przesądzono czy są to szczątki dzieci uczących się w szkole prowadzonej przez Kościół katolicki. W czasie demonstracji, do której doszło w Winnipeg, protestujący wznosili okrzyki "nie ma dumy w ludobójstwie", a następnie obalili pomniki dwóch brytyjskich królowych (monarcha Wielkiej Brytanii jest formalnie głową państwa Kanady).

Do obalenia pomników doszło 1 lipca, w dniu święta narodowego Kanady upamiętniającego powstanie Konfederacji Kanady w 1867 roku.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Polak wspinał się bez zabezpieczeń na 125-metrowy wieżowiec. Został zatrzymany
Społeczeństwo
Mięsożerne bakterie straszą Japończyków. Wywołują bardzo groźną chorobę
Społeczeństwo
Władze Tokio uruchamiają aplikację randkową. "Pierwszy krok polowania na małżonka"
Euro 2024
EURO 2024. Bezpieczeństwo „najwyższym priorytetem”
Społeczeństwo
Wielka Brytania: Banknoty z królem Karolem weszły do obiegu
Społeczeństwo
W Rosji nadchodzi kontrowersyjne prawo. Będą palić książki „niepoprawnych” pisarzy?