- Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem wydziału ds. charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem – napisał w dzisiejszym komunikacie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Zbiórka nie tylko w internecie

 

W nocy Urząd Gminy Nowy Targ podał w mediach społecznościowych dane oficjalnej zbiórki założonej na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. - Każda najmniejsza pomoc się liczy – podkreślono w komunikacie.

Zbiórka na rzecz pogorzelców z Nowej Białej została zorganizowana przez administrację lokalnego portalu informacyjnego miejscowości Nowa Biała nowabiala24.pl.

- Nowa Biała na Spiszu – znana ze zwartej zabudowy, wspaniałego Przełomu rzeki Białki, najstarszego bumerangu na świecie znalezionego w jaskini Obłazowej – przypominają organizatorzy zbiórki.

Jednak w sobotnie popołudnie cała Polska usłyszała o tej wsi w tragicznych okolicznościach – pożar trawił budynki gospodarcze i mieszkalne.

Ogień objął dwadzieścia dwa budynki mieszkalne. Ponadto kolejne kilkanaście budynków gospodarczych, w których znajdowały się płody rolne, maszyny rolnicze i zwierzęta gospodarskie.

W akcji brało udział ponad 400 strażaków z prawie 100 jednostek OSP i PSP z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego oraz wielu gmin i powiatów całej Małopolski. Akcja gaśnicza została już zakończona. Funkcjonariusze policji dokonują teraz oględzin miejsca.

Po pożarze ponad 100 osób jest bez dachu nad głową. Dziewięć osób trafiło do szpitala. - Są to głównie osoby z lekkimi oparzeniami. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ponieważ spadła z dachu i złamała kręgosłup – powiedział Piotr Krygowski, rzecznik nowotarskiej straży pożarnej. Wśród poszkodowanych był też strażak – ochotnik, który po badaniach wrócił już do domu. 

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- Część z tego dorobku mieszkańców i zwierząt udało się uratować – wynosząc i wyprowadzając, ratując przed ogniem. Niestety, niektóre domy bardzo ogień zajął bardziej. Pozbawiając mieszkańców Nowej Białej dachu nad głową – zauważa lokalny portal. Przez kilka godzin zbiórkę wsparło ponad sto osób wpłacając 11 tys. zł.

Portal nowabiala24.pl informuje też, że trwa zbiórka ubrań, materiałów budowlanych, sprzętu AGD, środków spożywczych czy innych produktów, które mogą być potrzebne pogorzelcom.

Takie rzeczy można je przekazać do punktu zorganizowanego na terenie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Nowej Białej, przy ul. ul. Głównej 13.

Będzie zbiórka w parafiach

 

Z pomocą pogorzelcom ruszy też kuria krakowska. - W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność archidiecezji krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc – napisał w komunikacie abp Jędraszewski.

Zarządził by w przyszłą niedzielę, 27 czerwca w każdej parafii archidiecezji krakowskiej włączono tę intencję do modlitwy powszechnej, a przed kościołami zorganizowano zbiórkę ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej.

- Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem – dodał metropolita krakowski.

Pomoc także od rządu

 

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita powiedział, że jest po rozmowie z wójtem gminy o uruchomieniu szybkiej ścieżki pomocy.

Poszkodowane rodziny mogą otrzymać zasiłki celowe na najpilniejsze potrzeby w wysokości do 6 tys. zł.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapowiedział, że mieszkańcy Nowej Białej nie zostaną sami, bez pomocy. - W ministerstwie już działamy i mam nadzieję, że jeszcze dzisiaj pogorzelcy otrzymają szybką zapomogę w postaci 6 tys. zł – powiedział dziś minister Wąsik.

Te środki te mogą być przekazane w 24 godziny od wniosku gminy, która wskaże szacowaną liczbę rodzin wymagających wsparcia i potrzebną kwotę.

Pomoc dla pogorzelców zadeklarował również premier Mateusz Morawiecki, który dziś około godz. 8 dotarł do Nowej Białej.

- Nikogo nie zostawiamy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową. Wojsko natychmiast zaangażowało się w akcję pomocy. Rozmawiałem w tej sprawie z ministrem Mariuszem Kamińskim i z ministrem Mariusz Błaszczak oraz z wojewodą małopolskim. To nie była łatwa akcja ratunkowa, ale opanowaliśmy żywioł. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w jej przeprowadzenie. Świetna robota! - napisał premier w mediach społecznościowych.

Wojewoda małopolski przekazał, że premier zadeklarował także szersze wsparcie. - Dzisiaj będzie o tym komunikował. Będzie także spotkanie z osobami, które zostały poszkodowane – dodał wojewoda Łukasz Kmita.

Mieszkańcy będą mogli się starać o zasiłki celowe na remont budynków mieszkalnych w wysokości od 20 do 100 tys. zł a w sytuacjach szczególnych takich jak ta w Nowej Białej nawet do 200 tys. zł.

Śledztwo w sprawie pożaru wszczęła w niedzielę policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu. Oględziny pogorzelisk, ze względu na ich rozmiar mogą potrwać nawet kilka dni. Na miejscu pracuje blisko 20 śledczych m.in. z zakresu kryminalistyki z udziałem biegłego sądowego z zakresu pożarnictwa pod nadzorem prokuratora rejonowego w Nowym Targu.