W czasie kampanii wyborczej Donald Trump wielokrotnie deklarował, że jeśli zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych, uszczelni południową granicę kraju i przeprowadzi masowe deportacje nielegalnych imigrantów.

Po zaprzysiężeniu nowego prezydenta działająca od 2002 r. federalna agencj ds. imigracji i egzekwowania przepisów celnych (Immigration and Customs Enforcement, ICE) regularnie informuje o kolejnych zatrzymaniach i osobach, które trafiają do aresztów deportacyjnych. Ostatnio informowano o 962 osobach zatrzymanych przez ICE w ciągu doby. Wśród aresztowanych byli m.in. członkowie gangów oraz osoby skazane za przemoc seksualną, w tym gwałty na nieletnich.

Czytaj więcej

Kolejna katastrofa lotnicza w USA. W Filadelfii samolot spadł na domy. „Wielka kula ognia”

Donald Trump nakazał deportacje z USA. Polskie konsulaty w gotowości

Deportacje nielegalnych imigrantów z USA mogą dotknąć także Polaków. W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk oświadczył, że zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o przygotowanie polskich konsulatów w Stanach Zjednoczonych do „ewentualnych konsekwencji” decyzji administracji Trumpa. „Rodaków mieszkających za granicą, którym skończyła się ważność paszportu, zapraszamy do uzyskiwania nowych dokumentów. W USA ustanawiamy dodatkowe dyżury konsularne także poza budynkami konsulatów” - przekazał w mediach społecznościowych szef MSZ.

Tucson, Arizona. Imigrant z wcześniejszymi wyrokami zatrzymany przez ICE

Tucson, Arizona. Imigrant z wcześniejszymi wyrokami zatrzymany przez ICE

Foto: REUTERS/Rebecca Noble

W rozmowie z TOK FM wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys mówiła przed tygodniem, że według szacunków polskich konsulów sprawa może dotyczyć ok. 30 tys. osób. - To często Polacy, którzy wyjechali do Stanów Zjednoczonych w latach 90. i nie zadbali o uregulowanie swojego statusu migracyjnego - tłumaczyła.

Czytaj więcej

Donald Trump zapowiada ponowne otwarcie Guantanamo. Trafią tam nielegalni migranci

Jak podała Wirtualna Polska, na liście do deportacji znajduje się 2303 Polaków, 571 Niemców czy 402 Francuzów, zaś najwięcej (252 tys.) jest obywateli Meksyku. „To osoby, wobec których sędzia imigracyjny wydał »ostateczny nakaz deportacji«” - czytamy. Według danych z listopada, w bazie ICE jest łącznie 1,4 mln osób.

Ilu Polaków deportowano z USA?

Polacy nie byli do tej pory masowo deportowani ze Stanów Zjednoczonych. W rocznym raporcie opublikowanym przez ICE czytamy, że w ciągu ostatnich sześciu lat (2019-2024) z USA deportowano 998 394 osoby, w tym 425 Polaków. Najwięcej osób z Polski deportowano w 2019 r. (135), najmniej - w 2022 (35). Z danych ICE wynika, że Polacy stanowili 0,0426 proc. deportowanych.

Jak podliczyło NBC, w ciągu tygodnia ICE aresztowało dziennie średnio 791 osób. „Car granicy” Tom Homan, który w czasie poprzedniej kadencji Trumpa był szefem ICE, powiedział stacji, że agencja musi mieć 100 tys. miejsc (dwukrotnie więcej niż obecnie), by przetrzymywać nielegalnych imigrantów od ich zatrzymania do deportacji.

Czytaj więcej

Marco Rubio o planach Trumpa wobec Grenlandii: To nie żart

W środę Donald Trump podpisał rozporządzenie o rozbudowie ośrodka zatrzymań w bazie wojskowej Guantanamo na Kubie. Sugerował, że może tam trafić do 30 tys. „najgorszych kryminalistów” spośród zatrzymanych nielegalnych imigrantów.