Chiny: Dwie szkoły mają problem. Chodzi o to, jak głośno uczniowie śpiewają hymn

Chińscy urzędnicy wytknęli co najmniej dwóm szkołom, że śpiewają chiński hymn "zbyt cicho". Nauczycielom w trzeciej szkole zarekomendowano, aby pomogli uczniom "kultywować nawyk i pewność siebie" przy śpiewaniu hymnu.

Publikacja: 27.06.2024 10:04

Uczniowie w szkole w Hongkongu

Uczniowie w szkole w Hongkongu

Foto: Adobe Stock

Od 2020 roku, czyli od czasu stłumienia prodemokratycznych protestów w Hongkongu, władze zintensyfikowały nacisk na edukację patriotyczną.

Hongkong: Sześć szkół uczy patriotyzmu zbyt mało intensywnie

Teraz urzędnicy twierdzą, że uczniowie dwóch szkół podstawowych, prowadzonych przez kościół luterański, śpiewają hymn „za cicho i za słabo” i powinni robić to głośniej. Z kolei w jednym z liceów nauczyciele mają „pomóc uczniom rozwinąć nawyk śpiewania hymnu narodowego głośno i równo".

Czytaj więcej

Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja

Takie komentarze pojawiły się w serii raportów opublikowanych przez miejskie biuro edukacji, po inspekcjach przeprowadzonych w szkołach podstawowych i średnich oraz rozmowach z ich personelem i rodzicami.

Spośród 20 szkół, na temat których opublikowano raporty na stronie biura w internecie, co najmniej sześć musi przesunąć ciężar w programie nauczania na edukację patriotyczną.

Raporty chwalą niektóre szkoły za organizowanie wycieczek do Chin kontynentalnych, a także dlatego, że ich uczniowie „wykazują się pewnością we wciąganiu na maszt flagi państwowej”.

Od listopada 2023 roku w szkołach dzieci, od 8 roku życia, uczą się o ustawie o bezpieczeństwie narodowym

W styczniu Chiny wdrożyły przepisy, które wymuszają na szkołach, w tym tych w Hongkongu, włączenie „edukacji patriotycznej” do programu nauczania, a także zalecają patriotyczną edukację firmom. Program nauczania w szkołach ma promować przywódczą rolę Komunistycznej Partii Chin i jej ideologię.

Chiny likwidują niezależność Hongkongu?

Według krytyków wprowadzenie edukacji patriotycznej do szkół w Hongkongu jest oznaką likwidowania autonomii tego miasta, które zostało przekazane pod władzę Chin przez Wielką Brytanię w 1997 roku.

Wielu byłych opozycyjnych parlamentarzystów i działaczy na rzecz demokracji, siedzi w aresztach od 2020 roku na podstawie budzącego kontrowersję prawa o bezpieczeństwie narodowym, które penalizuje wszystkie formy sprzeciwu wobec władz. Pekin przekonuje, że przepisy te są potrzebne, by „utrzymać stabilność” kraju.

Od listopada 2023 roku w szkołach dzieci, od 8 roku życia, uczą się o ustawie o bezpieczeństwie narodowym. Do programu nauczania weszła też „chińska kultura” i historia w wersji zgodnej z tą, przedstawianą przez Komunistyczną Partię Chin.

W ubiegłym miesiącu biuro edukacji z Hongkongu wezwało rodziców, by współpracowali ze szkołami "pomagając uczyć się dzieciom jak ważne jest chronienie bezpieczeństwa narodowego i zachowanie tożsamości narodowej i dumy narodowej".

Od 2020 roku, czyli od czasu stłumienia prodemokratycznych protestów w Hongkongu, władze zintensyfikowały nacisk na edukację patriotyczną.

Hongkong: Sześć szkół uczy patriotyzmu zbyt mało intensywnie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Dowody osobiste Rosjan na emigracji unieważnione
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Społeczeństwo
Niedźwiedź zaatakował mężczyznę zbierającego jagody. „To kolejny taki przypadek”
Społeczeństwo
W wieku 94 lat zmarł komik Bob Newhart. Nigdy nie przeszedł na emeryturę
Społeczeństwo
Copa America. Generalny sprawdzian przed mundialem wyjątkowo nieudany
Społeczeństwo
Rumunia: Niedźwiedź zabił 19-latkę. Podwojono liczbę zwierząt do odstrzału