Embargo na wschodnie zboże i walka z Zielonym Ładem. Premier po rozmowach

Ustaliliśmy, że stworzymy precyzyjne postulaty polskiej strony – nie tylko protestujących, ale również rządu – zapowiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z protestującymi rolnikami.

Publikacja: 29.02.2024 19:12

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Leszek Szymański

Jak powiedział premier, to były rozmowy trudne ale konstruktywne. – Nikt nie był tam zainteresowany robieniem polityki, lecz rozwiązaniem problemu – podkreślił.

Zielony Ład bez przymusowego egzekwowania

Jak tłumaczył, rozmawiano m.in. o przepisach Zielonego Ładu, przeciw którym protestują rolnicy. – Nie ma dzisiaj mowy o tym, żeby przepisy zielonego ładu były przymusem – powiedział. – Musimy od tego odstąpić. Rolnicy są gotowi realizować Zielony Ład tam, gdzie jest to możliwe, ale nie zgadzają się na przymusowe egzekwowanie przepisów, które nie są racjonalne, a z punktu polskiego rolnictwa – przesadzone. Ja jestem po ich stronie – podkreślił.

Rolnicy są gotowi realizować Zielony Ład tam, gdzie jest to możliwe, ale nie zgadzają się na przymusowe egzekwowanie przepisów, które nie są racjonalne,

Donald TUsk

Premier zapowiedział też, że przedstawiciele rządu wspólnie z protestującymi będą działali na rzecz embarga dla produktów rosyjskich i białoruskich. – To niemożliwe, żeby produkty rosyjskie i białoruskie wlewały się do Europy bez żadnych obostrzeń – podkreślił.

Możliwe zamknięcie ukraińskiej granicy

Pojawił się też postulat minimalnej gwarantowanej ceny na zboże na poziomie europejskim. – A także pomysł, aby Unia Europejska sfinansowała i zorganizowała transport zboża do państw potrzebujących pomocy humanitarnej. W ten sposób rolnicy mogliby zagospodarować nadwyżkę zbożową – powiedział premier.

Czytaj więcej

Protest rolników trwa. Drogi ekspresowe zablokowane całodobowo

Poinformował też, o rozmowach premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Zdaniem Tuska zadeklarował on, że do czasu rozwiązania spraw na poziomie europejskim możliwe jest zamknięcie granicy polsko-ukraińskiej na handel towarami. – To będzie miało swoje konsekwencje bo będzie to zamknięcie obustronne – powiedział Tusk. – To nie jest najlepsze rozwiazanie, ale musimy je mieć na uwadze.

Jak powiedział premier, to były rozmowy trudne ale konstruktywne. – Nikt nie był tam zainteresowany robieniem polityki, lecz rozwiązaniem problemu – podkreślił.

Zielony Ład bez przymusowego egzekwowania

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Afera Collegium Humanum. Wątpliwy doktorat Pawła Cz.
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie boją się wojny
Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis