Papugi z ZOO przejdą resocjalizację. Obrażają odwiedzających i się z tego śmieją

Władze brytyjskiego ogrodu zoologicznego zdecydowały, że pięć afrykańskich papug musi przejść resocjalizację. Powód? Ptaki są niezwykle wulgarne – wciąż przeklinają i obrażają odwiedzających ZOO, a niekiedy się z tego nawet śmieją.

Publikacja: 24.01.2024 12:33

Papugi z ZOO przejdą resocjalizację. Obrażają odwiedzających i się z tego śmieją

Foto: Pixabay

W 2020 roku z Lincolnshire Wildlife Park w Wielkiej Brytanii usuniętych zostało pięć papug szarych. Powodem było wulgarne zachowanie zwierząt – ptaki regularnie przeklinały i obrzucały zwiedzających ZOO wyzwiskami. W związku z tym, że na nic się zdały te działania, władze parku postanowiły wdrożyć nowy plan.

Wielka Brytania: Papugi w ZOO przeklinają. Przejdą resocjalizację

Jak podaje BBC, początkowo wulgarne papugi zostały odizolowane od reszty stada. Władze Lincolnshire Wildlife Park chciały popracować ze zwierzętami nad ich wulgarnym słownictwem. „Język wydobywający się z ich klatek był okropny. To nie były zwykłe przekleństwa – to naprawdę mocne słowa” – zaznacza w rozmowie z CNN dyrektor parku, Steve Nichols. Do papug dołączono później kolejne trzy ptaki. Odizolowanie zwierząt jednak pomogło – przeklinające na potęgę zwierzęta wtórowały sobie nawzajem, a sytuacja zdawała się pogarszać, w związku z czym 23 stycznia postanowiono postawić na nową metodę resocjalizacyjną.

Władze Lincolnshire Wildlife Park zdecydowały, że z ośmioma najbardziej przeklinającymi papugami w jednej klatce umieszczone zostaną 92 inne ptaki – takie, które nie są wulgarne. „Jeśli nowa strategia zadziała, ptaki nauczą się wszystkich przyjemnych dźwięków, którymi posługują się inne papugi w stadzie. Jeśli jednak zamiast tego pozostałe 92 zacznie przeklinać, zmieni się to w wolierę dla dorosłych” – zaznacza Nichols. 

Czytaj więcej

Z zoo w Sztokholmie uciekła kobra królewska

Władze ZOO apelują do zwiedzających

Jak zauważa CNN, papugi powtarzają dźwięki, które słyszą. Sześć z nich ma głosy męskie, a dwie z nich damskie. Część ze zwierząt, naśladując reakcje zwiedzających, śmieje się nawet po wygłaszanych przez siebie wiązankach wyzwisk.

W Lincolnshire Wildlife Park umieszczono tablice, na których ostrzega się zwiedzających o wulgarnym zachowaniu papug. Władzę ZOO apelują w komunikacie, by nie zachęcać ptaków do przeklinania.

Społeczeństwo
Walka z gwałtami zakończyła się porażką. Władze zamykają więzienie w USA
Społeczeństwo
5 milionów osób o krok od śmierci głodowej. Kryzys humanitarny w Sudanie
Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"