Japonia: Podczas lądowania na lotnisku w Tokio zapalił się samolot. Nie żyje 5 osób

Samolot linii lotniczych Japan Airlines, na którego pokładzie znajdowało się ponad 300 pasażerów, chwilę po wylądowaniu się zapalił. Japoński nadawca publiczny NHK poinformował, że maszyna zderzyła się z samolotem Straży Przybrzeżnej. W wyniku zdarzenia zginęło pięć osób.

Publikacja: 02.01.2024 11:04

Japonia: Podczas lądowania na lotnisku w Tokio zapalił się samolot. Nie żyje 5 osób

Foto: AFP

Do zdarzenia doszło na pasie startowym na lotnisku Haneda w Tokio.

Katastrofa w Japonii. Na lotnisku w Tokio zapalił się samolot

Samolot Japan Airlines miał zapalić się chwilę po wylądowaniu na pasie lotniska Haneda w Tokio. Rzecznik linii lotniczych poinformował, że wystartował on z lotniska Shin-Chitose na północnej wyspie Hokkaido. 

Na lotnisku w Tokio doszło we wtorek do tragicznego wypadku

Na lotnisku w Tokio doszło we wtorek do tragicznego wypadku

PAP

Trwała akcja gaśnicza – służby starały się zapanować nad ogniem. Na fotografiach z miejsca zdarzenia widać, że nad lotniskiem unosił się gęsty, czarny dym. Opublikowane w mediach społecznościowych filmy pokazują płonący samolot jadący po jednym z pasów startowych lotniska Haneda.

Rzecznik lotniska w Tokio poinformował, że po incydencie zamknięte zostały wszystkie pasy startowe.

Nie żyje pięć osób

Japoński nadawca publiczny NHK poinformował, że katastrofa miała miejsce na skutek zderzenia samolotów. Wiele doniesień wskazuje na to, że jedną z maszyn był samolot japońskiej straży przybrzeżnej.

Rzecznik Japan Airlines powiedział, że na pokładzie samolotu Airbus 350 lecącego z lotniska Shin-Chitose na Hokkaido znajdowało się 379 osób. Inne doniesienia mówią, że pasażerów było 367. Wszyscy mieli zostać ewakuowani. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać ludzi uciekających z płonącego samolotu. 

Japoński nadawca publiczny NHK poinformował, że w wyniku zdarzenia zginęło pięciu członków załogi samolotu Straży Przybrzeżnej, który transportował pomoc humanitarną dla ofiar trzęsienia ziemi, do którego doszło w Japonii 1 stycznia. Maszyna miała zderzyć się z samolotem linii lotniczych Japan Airlines. Przeżył jedynie pilot samolotu, który – według doniesień – jest w stanie ciężkim. 

Obecnie służby starają się ustalić przyczynę zdarzenia. Ministerstwo Gruntów, Infrastruktury, Transportu i Turystyki oświadczyło, że bada sprawę.

Port lotniczy Tokio-Haneda znajduje się≥ na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej w dzielnicy Ōta, w stolicy Japonii. To jedno z największych lotnisk na świecie pod względem ruchu pasażerskiego. 

Do zdarzenia doszło na pasie startowym na lotnisku Haneda w Tokio.

Katastrofa w Japonii. Na lotnisku w Tokio zapalił się samolot

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Dubaj pod wodą. "Spadło tyle deszczu, ile pada przez cały rok"
Społeczeństwo
Kruszeje optymizm nad Dnieprem. Jak Ukraińcy widzą koniec wojny?
Społeczeństwo
Walka z gwałtami zakończyła się porażką. Władze zamykają więzienie w USA
Społeczeństwo
5 milionów osób o krok od śmierci głodowej. Kryzys humanitarny w Sudanie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi