Kimchi to tradycyjna koreańska potrawa. Jest to kapusta kiszona w soli doprawiana ostrą czerwoną papryką. Danie to wydziela dość intensywny zapach, dlatego do jego przechowywania stosuje się osobne lodówki.

 

Lodówka na kimchi to w Korei Południowej podstawowy sprzęt AGD w każdej rodzinie. Od zwykłej chłodziarki odróżnia ją niższa temperatura, większa wilgotność i mniejsza wentylacja - jednym słowem idealne warunki do kiszenia i przechowywania już gotowego kimchi.

 

W ostatnim czasie jednak coraz więcej Koreańczyków trzyma w takich lodówkach oszczędności. Banki oferują niezbyt konkurencyjne oprocentowanie, a domowe sejfy są dość drogie. Tymczasem przeciętna chłodziarka do kapusty jest w stanie pomieścić banknoty o wartości miliarda wonów w banknotach o nominale 50 tysięcy. To około 900 tys. dolarów. Dodatkowo na korzyść przechowywanych pieniędzy wpływa to samo, co pomaga podczas kiszenia kapusty. Chłód i wilgotność pomagają zachować trwałość banknotów.

Lodówkowy trend to nie wymysł znudzonych dziennikarzy ekonomicznych, ale oficjalnie zaobserwowane zjawisko, o którym w czwartek informował dyrektor Baku Korei, Jang Min. Od lipca 2015 roku w kraju stopy procentowe utrzymują się na niezmienionym poziomie 1,5 proc. Bank centralny nie chce odchodzić od dotychczasowej strategii, zalecana jest wstrzemięźliwość wobec niespokojnej sytuacji geopolitycznej. Na niekorzyść koreańskiej waluty może wpłynąć zmienny kurs japońskiego jena, malejące ceny ropy oraz niezdecydowanie światowego kapitału, odnośnie bezpiecznych surowców do ulokowania pieniędzy.