- Sytuacja z Wikipedią jest następująca: oznaczamy ją jako zasób, który narusza wymogi prawodawstwa, ale nadal jest dostępny - powiedział szef ministerstwa rozwoju cyfrowego Rosji, Maksut Szadajew. - Oczywiście nadal będziemy starać się o to, aby to rosyjski zasób – nasz portal wiedzy – był traktowany priorytetowo w wynikach wyszukiwania. Tak, aby zawsze był wyżej niż Wikipedia - dodał.

Jak podkreślił Szadajew, głównym celem uruchomienia rosyjskiego odpowiednika popularnej Wikipedii jest „stworzenie portalu, który opiera się na zweryfikowanych, zaktualizowanych materiałach z Wielkiej Encyklopedii Rosyjskiej”. - Przygotowano ponad 100 tysięcy artykułów, są one aktualizowane przez zweryfikowanych ekspertów - powiedział. 

Czytaj więcej

Kreml tworzy własną Wikipedię

Uruchomienie portalu planowane jest w najbliższym czasie. - Prawdopodobnie stanie się to na początku roku - poinformował minister. Polityk zaznaczył również, że było kilka przypadków „umieszczenia w Wikipedii nierzetelnych, a istotnych społecznie informacji”. - Roskomnadzor podjął stosowne decyzje. Wikipedia to zasób naruszający wymogi ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej - podkreślił.

O rosyjskim odpowiedniku Wikipedii mówiło się już trzy lata temu. Władimir Putin zebrał wówczas w tej sprawie prezydencką radę ds. języka rosyjskiego. - Jeżeli chodzi o Wikipedię, najlepiej zastąpić ją nową Wielką Rosyjską Encyklopedią w wersji elektronicznej. W każdym razie to będzie wiarygodna informacja, przedstawiona w dobrej współczesnej odsłonie - mówił.