USA: Małżeństwa jednopłciowe pod ochroną w całym kraju

Izba Reprezentantów głosowała w czwartek za przyjęciem ustawy chroniącej małżeństwa osób tej samej płci. To ostatni krok, zanim ustawa trafi do podpisu prezydenta i stanie się prawem. Biden zapowiedział, że podpisze ją "szybko i z dumą".

Publikacja: 08.12.2022 21:04

USA: Małżeństwa jednopłciowe pod ochroną w całym kraju

Foto: AFP

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę stosunkiem głosów 259 do 169, co oznacza, że do demokratów dołączyło 39 republikanów.

Przyjęcie ustawy spotkało się z aplauzem członków izby.

Chociaż ustawa nie ustanawia ogólnopaństwowego wymogu, zgodnie z którym wszystkie stany muszą zalegalizować małżeństwa osób tej samej płci, wymaga od poszczególnych stanów uznania legalnego małżeństwa innego stanu.

Czytaj więcej

Republikańskie rozczarowanie w wyborach do Kongresu

Ustawa, zwana ustawą o szacunku dla małżeństwa, przeszła w zeszłym tygodniu przez Senat stosunkiem głosów 61 do 36. Ustawę poparli wszyscy członkowie klubu demokratów w Senacie i 12 republikanów.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi napisała w artykule opublikowanym w "The Washington Post", że jest „uszczęśliwiona”, że jednym z ostatnich projektów ustaw, które pomoże uchwalić przed odejściem z funkcji, będzie ustawodawstwo chroniące małżeństwa osób tej samej płci w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Indiana pierwszym stanem USA z niemal całkowitym zakazem aborcji

„Tak jak zaczynałem swoją karierę walcząc o prawa społeczności LGBTQ, jestem uszczęśliwiona, że jednym z ostatecznych projektów ustaw, które podpiszę jako mówca, będzie ustawa o szacunku dla małżeństwa: zapewnienie, że rząd federalny nigdy więcej nie stanie nikomu na drodze do poślubienia osoby, którą kocha” – napisała w artykule.

Prezydent Joe Biden pochwalił uchwalenie przez Senat ustawy. "Milionom Amerykanów ta ustawa zapewni ich prawa i ochronę, do których uprawnione są pary LGBTQI+ i międzyrasowe oraz ich dzieci” - napisał Biden w oświadczeniu.

Dodał, że nie może się doczekać, aż dokument trafi do Białego Domu, gzie "szybko i z dumą ją podpisze".

Nacisk na głosowanie nad ustawą federalną chroniącą małżeństwa osób tej samej płci szybko nabrał rozpędu po tym, jak w czerwcu Sąd Najwyższy uchylił swoją przełomową decyzję w sprawie Roe przeciwko Wade, co spowodowało wycofanie federalnego prawa dopuszczającego aborcję.  Od czasu tej decyzji każdy stan ustanawia w tej sprawie własne prawo.

Werdykt Sądu Najwyższego wzbudził obawy, że może w przyszłości uchylić także swoja decyzję Obergefell przeciwko Hodges z 2015 r., która utorowała drogę dla małżeństw osób tej samej płci w całym kraju.

Sąd Najwyższy rozpatruje obecnie sprawę, która dotyczy kwestii praw osób LGBTQ i wolności religijnej. Kilku konserwatywnych członków Sądu Najwyższego wydaje się uznawać argumenty grafika, który chce założyć stronę internetową, ale nie chce pracować z parami tej samej płci.

Konserwatywni sędziowie spojrzeli na tę sprawę przez pryzmat wolności słowa i zasugerowali, że artysta lub osoba tworząca spersonalizowany produkt nie może zostać zmuszona przez rząd do wyrażenia przesłania, które narusza jej przekonania religijne.

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę stosunkiem głosów 259 do 169, co oznacza, że do demokratów dołączyło 39 republikanów.

Przyjęcie ustawy spotkało się z aplauzem członków izby.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Chińskie pandy polecą do Australii. „Wysłannicy przyjaźni między krajami”
Społeczeństwo
W Kijowie odbył się pierwszy od wybuchu wojny Marsz Równości
Społeczeństwo
Euro 2024. Niemcy w euforii po zwycięskim meczu otwarcia
Społeczeństwo
Poza Niemcami niedoceniana. Currywurst hitem Euro 2024?
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Społeczeństwo
Chińska aktywistka #MeToo skazana na pięć lat więzienia
Społeczeństwo
Kijowski marsz równości przejdzie ulicami miasta. "Szczególne środki bezpieczeństwa"