- Niemiecka polityka energetyczna, którą Berlin zawsze się szczycił, jest w ruinie. Polityka Niemiec wyrządziła Europie ogromne szkody - mówił we wrześniowym wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" premier Mateusz Morawiecki. - Władimir Putin używa rurociągów jako broni, a polityka energetyczna jest dla niego narzędziem w walce. Ukraina odparła wroga szybciej, niż Niemcy zmieniły zdanie - mówił w tym samym wywiadzie Morawiecki.
Z kolei prezes PiS, Jarosław Kaczyński, we wrześniu, w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu mówił, że "stara neoimperialna niemiecka koncepcja [Mitteleuropy] wciąż funkcjonuje" w UE. - (W koncepcji tej) Zakładano, że Polska będzie niepodległa, ale podporządkowana Niemcom i pilnowana, by nie doścignęła Niemiec. To jest w tej chwili realizowane - tłumaczył.
W czasie innego wystąpienia, w Częstochowie, Kaczyński przekonywał, że "Unia Europejska to jest maska Niemiec". - Unia nie może być szczudłami dla Niemiec, żeby odgrywały światową rolę, bo są za małe, za słabe na tę światową rolę, a bardzo chcą ją odgrywać - przekonywał.
Czytaj więcej
Niemcy zachowują się żałośnie ws. wojny na Ukrainie - mówił w rozmowie z TVP1 wiceszef klubu parlamentarnego PiS Marek Suski.
Rząd Mateusza Morawieckiego krytykuje Niemcy za ich politykę zagraniczną (zbytnie uzależnienie od surowców energetycznych z Rosji, zwlekanie z dostawami nowoczesnego uzbrojenia na Ukrainę) sugerując wręcz, że Berlin, po cichu, wspiera Rosję ("Niemcy zachowują się żałośnie ws. wojny na Ukrainie, podskórnie wspierają agresję rosyjską" - mówił w TVP Info Marek Suski). Wcześniej polski rząd krytykował też politykę migracyjną Niemiec (otwarcie granic dla uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki). W ostatnich dniach rząd Mateusza Morawieckiego ambiwalentnie podszedł do niemieckiej propozycji rozmieszczenia na terytorium naszego kraju baterii patriotów, którymi dysponują Niemcy - początkowo szef MON, Mariusz Błaszczak, propozycję przyjął, by - po kilku dniach - przedstawić kontrpropozycję i zasugerować, by baterie patriotów rozmieścić na Ukrainie.