Czytaj więcej

Świat żegna królową Elżbietę II. Uroczystości pogrzebowe w Londynie

W poniedziałek o 7.30 ostatnie z setek tysięcy osób złożyły hołd zmarłej królowej, oddając pokłon przed wystawioną w Westminster Hall trumną z ciałem Elżbiety II.

Prócz tysięcy poddanych, hołd królowej oddali m.in. prezydent Joe Biden z małżonką, Ołena Zełenska, król Hiszpanii Filip VI czy para prezydencka Andrzej i Agata Dudowie.

W wieczór poprzedzający dzień pogrzebu Karol III w oświadczeniu podziękował tym, którzy współuczestniczyli i wsparcie w pierwszych dniach żałoby.

"W ciągu ostatnich dziesięciu dni moja żona i ja byliśmy  głęboko poruszeni licznymi listami kondolencyjnymi i wsparciem, jakie otrzymaliśmy z tego kraju i całego świata" - napisał Karol III. „W Londynie, Edynburgu, Hillsborough i Cardiff byliśmy poruszeni ponad miarę przez wszystkich, którzy zadali sobie trud, aby przybyć i oddać hołd dożywotniej służbie mojej drogiej matce, zmarłej królowej”.

„Kiedy wszyscy przygotowujemy się do ostatniego pożegnania, chciałem po prostu skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim niezliczonym ludziom, którzy byli wsparciem i pocieszeniem dla mojej rodziny i mnie w tym czasie żałoby” – podsumował król.