Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

Z Odry wyławianych jest coraz więcej śniętych i martwych ryb. Sprawa została skierowana do prokuratury, a do mieszkańców i turystów zwrócono się z apelem, by nie wchodzili do rzeki.

Czytaj więcej

Tysiące śniętych ryb w Odrze. Służby apelują, by nie wchodzić do rzeki

Pierwsze sygnały o martwych rybach w rzece Odra dotarły do pracowników Wód Polskich 26 i 27 lipca. Niecodzienną sytuację zaobserwowano w rejonie śluzy w Oławie.

W czwartek prokuratura wszczęła w tej sprawie dochodzenie. Na miejsce premier wysłał wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego oraz Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę.

Czytaj więcej

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie Odry. Są wyniki badań próbek

Jak informuje Onet.pl, służby ochrony środowiska przypuszczają, że za skażenie Odry mogą odpowiadać zakłady przemysłowe. W związku z tym podjęto decyzję o przeprowadzeniu kontroli.

- Sprawdzamy też, czy ktoś nie wypuścił ścieków nielegalnie - przekazał portalowi jeden z urzędników zaangażowanych w kontrole.

WIOŚ we Wrocławiu podaje, że zanieczyszczenie wody jak i śnięte ryby w Odrze występowały od jazu Lipki, co wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach Odry przed granicą województwa dolnośląskiego.

- Zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła (zgodnie z informacjami) na kanale Odry w m. Oława. Przepływ wody w tym kanale jest w znacznym stopniu ograniczony (praktycznie woda stojąca) ze względu na funkcjonowanie śluzy, jest to kanał żeglugowy – informuje WIOŚ Wrocław.

Czytaj więcej

Ryby zdychają w Odrze. Nie wiadomo dlaczego. Inspektorzy szukają przyczyny