Głośny wyrok zapadł 24 czerwca. Sąd najwyższy unieważnił wyroku Roe vs. Wade, tym samym likwidując federalne przepisy dotyczące eksterminacji ciąży.

Od tej chwili każdy ze stanów ma się kierować w tej kwestii własnymi przepisami.

Czytaj więcej

Sąd Najwyższy USA uchylił orzeczenie w sprawie Roe vs. Wade. Koniec z federalnym prawem do aborcji

Jednym ze stanów, który wprowadził niemal całkowity zakaz usuwania ciąży, jest Ohio. Zabroniono tam aborcji płodu po upłynięciu 6. tygodnia ciąży, nawet, jeśli pochodzi ona z gwałtu.

Szósty tydzień ma być tym granicznym, ponieważ, jak argumentują zwolennicy tego przepisu, wówczas można już zarejestrować bicie serca dziecka. Lekarze natomiast zwracają uwagę, że w tym czasie serce dopiero się kształtuje, a ponadto wiele kobiet w tej fazie ciąży jeszcze o niej nie wie.

W takiej sytuacji znalazła się 10-letnia dziewczynka, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. Lekarze, na mocy pośpiesznie zmienionego prawa, odmówili wykonania zabieg, ponieważ dziecko było w szóstym tygodniu i trzecim dniu ciąży.

W nocy z soboty na niedzielę amerykańskie media poinformowały, że dziewczynka wraz z opiekunami jest w drodze do Indiany, gdzie usunięcie ciąży jest możliwe do 22. tygodnia.

W Indianie, przynajmniej na razie, aborcja jest legalna, jednak politycy z tego stanu zaplanowali specjalną sesję legislacyjną, aby zająć się przepisami dotyczącymi aborcji. URepublikanie, którzy mają w większość w stanie, zapowiadają, że zamierzają ograniczyć procedurę.

Czytaj więcej

Biden o decyzji Sądu Najwyższego USA ws. aborcji: Tragiczny błąd, ale walka trwa
Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Inne pobliskie stany, w tym Illinois, gdzie aborcja prawdopodobnie pozostanie legalna, przygotowują się na napływ pacjentów szukających opieki z tych rejonów USA, w których procedura została ograniczona, w tym Ohio, Kentucky i Missouri.

Organizacja planowania rodziny z Illinois spodziewa się, że co roku stan będzie przyjmował od 20 do 30 tys. dodatkowych pacjentek, przekraczających jego granice w celu usunięcia ciąży.

Od chwili ogłoszenia wyroku w Stanach nie ustają protesty jego przeciwników. Wyrok skrytykowały również demokratyczne władze, prezydent Biden nawał go :tragicznym błędem".