Minecraft to gra stworzona przez szwedzkie studio Mojang AB. Rozgrywka prowadzona jest w wirtualnym, otwartym świecie, który jest współtworzony przez graczy. Można w nią grać jak w klasyczną grę komputerową - zbierając przedmioty i walcząc z napotkanymi istotami, albo tworzyć własne mapy i przedmioty lub po prostu odbywać wirtualne wędrówki.

Do czerwca 2016 roku sprzedano 106 milionów kopii wersji gry przeznaczonej dla komputerów PC - co uczyniło ją najpopularniejszą w historii grą na PC i drugą najpopularniejszą grą w historii gier komputerowych (po Tetrisie). Gra dostępna jest również w wersjach na konsole.

Władze Goeteborga postanowiły więc wykorzystać popularność gry, by zainteresować młodych ludzi urbanistyką i planowaniem przestrzennym. Miejski departament odpowiedzialny za politykę przestrzenną precyzyjnie odtworzył 10 dzielnic miasta i udostępnił stworzoną mapę za darmo graczom na całym świecie.

Przy projektowaniu miasta wykorzystano jego rzeczywiste plany - w efekcie powstało dokładne odwzorowanie Goeteborga w świecie Minecrafta. Twórcy mapy zapewniają, że odtworzono na niej nawet układ zieleni w mieście - w efekcie drzewa w wirtualnym świecie rosną dokładnie w tym samym miejscu, co w świecie realnym.

Dla graczy przygotowano też specjalną świąteczną rozgrywkę w ramach której należy odnaleźć skrzynie ze skarbami ukryte w każdej z 10 dzielnic miasta. Pierwsza osoba, która znajdzie 10 takich skrzyń do 8 stycznia ma otrzymać nagrodę.

- Postrzegamy Minecraft jako przestrzeń, w której możemy pracować razem ze szkołami i lokalnymi społecznościami na wczesnym etapie planowania przestrzennego, tak aby spojrzeć na kwestie urbanistyczne z różnych perspektyw - mówi dyrektor miejskiego Departamentu polityki przestrzennej Agneta Hammar.