Posiadające podwójne obywatelstwo belgijsko-brytyjskie nastolatka wylądowała w czwartek na lotnisku Kortrijk-Wevelgem. Był to ostatni przystanek wyprawy rozpoczętej w sierpniu. Rutherford po 156 dniach była witana przez rodzinę fanów i reporterów.

Przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa potwierdzili, że 19-latka jest najmłodszą kobietą, która dokonała tego wyczynu, a także najmłodszą osobą, która samotnie okrążyła Ziemię ultralekkim samolotem.

Rutherford w rozmowie z dziennikarzami powiedziała, że najbardziej w pamięci utkwiła jej podróż przez Syberię, Tajwan i Bułgarię.

Kobieta pokonała poprzednią rekordzistkę Shaestę Waiz ze Stanów Zjednoczonych, która w 2017 roku w wieku 30 lat samotnie przeleciała dookoła planety. Najmłodszy mężczyzna dokonał tego mając 18 lat.

Młoda pilotka opowiadała o swojej podróży w mediach społecznościowych, mając nadzieję, że zainteresuje więcej kobiet i dziewcząt lataniem lub szerzej nauką i inżynierią.

Rutherford leciała ultralekkim samolotem wyprodukowanym w Europie o nazwie "Shark", zdolnym do osiągania prędkości 300 kilometrów na godzinę.

Nastolatka pochodzi z rodziny lotników. Zarówno jej belgijska matka, jak i angielski ojciec są pilotami.

Już jako kilkumiesięczne dziecko poznała wnętrze kokpitu. W wieku 14 lat nauczyła się sterować samolotem i wkrótce rozpoczęła pracę nad swoją pierwszą licencją.

- Dorastając zawsze byłam w pobliżu samolotów - powiedziała w czwartek. Po ukończeniu szkoły zdecydowała, że jest to idealny czas, by "zrobić coś szalonego" i polecieć dookoła świata.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ