Wielu uczestników niedzielnego protestu pojawiło się w centrum Pragi z czeskimi flagami. Na miejscu pojawiły się m.in. hasła "Zaszczepić się? Po waszych trupach".

Ustępujący rząd zaostrzył w czwartek przepisy, w tym zakaz organizowania jarmarków bożonarodzeniowych, co było jednym z głównych tematów niedzielnego wiecu. 

- Jestem tu, by walczyć o wolność. Jestem tu, bo nie zgadzam się z tym, co się dziś dzieje - powiedział agencji Reutera Jiri Hulec.

Czytaj więcej

Naukowcy: Otwarcie Chin? Nawet 630 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie

Czeskie szpitale, w tym największy praski Motol, wstrzymały w ostatnich dniach planowe operacje i ograniczyły inną opiekę, ponieważ liczba pacjentów z COVID-19 podwoiła się w ciągu ostatnich trzech tygodni do ok. 6 tys.

Nowo mianowany premier Petr Fiala wezwał obywateli do zaszczepienia się, aby w razie zakażenia uchronić siebie i innych przed poważnym przebiegiem choroby. 

Tylko 58,5 proc. Czechów jest zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 65,8% - wynika z danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.