Grupa zadaniowa ds. koronawirusa poinformowała we wtorek o 1015 kolejnych zgonach związanych z zakażeniem koronawirusem. Jest to najwyższy dobowy wynik od początku epidemii. Odnotowano również 33 740 zakażeń, co jest wynikiem bliskim rekordu. Ten padł we wtorek i wynosił ponad 34 tysiące zakażeń.

Wicepremier Tatiana Golikowa zaproponowała, aby od 30 października do 7 listopada były dniami wolnymi od pracy w celu walki z rosnącą liczbą zakażeń. Władze decydowały się na podobne kroki w poprzednich falach pandemii, Zakłady pracy zamknięto na niemal miesiąc, gdy po raz pierwszy uderzyła ona w marcu ubiegłego roku.

Czytaj więcej

Władimir Putin
Władimir Putin obawia się COVID-19. Nie pojedzie na szczyt G20

Przemawiając na posiedzeniu rządu, Golikowa powiedziała, że Rosjanie powinni być zmuszeni do przedstawiania kodów QR na swoich telefonach komórkowych, aby pokazać, że zostali zaszczepieni lub wyleczeni z COVID-19. Miałoby to im zapewnić dostęp do niektórych wydarzeń publicznych lub miejsc.

Kreml jednocześnie ponownie zaapelował do obywateli, by się zaszczepili. - Istnieje tradycja obwiniania państwa za wszystko. Oczywiście, państwo czuje i zna swoją część odpowiedzialności - mówił rzecznik Dmitrij Pieskow. Przyznał jednocześnie, że można było zrobić więcej, aby wyjaśnić społeczeństwu znaczenie szczepień.

- Potrzebna jest bardziej odpowiedzialna postawa wszystkich obywateli naszego kraju. Teraz każdy z nas musi wykazać się odpowiedzialnością (...) i zaszczepić się - przekonywał.

Czytaj więcej

Rosyjska szczepionka Sputnik V
Zachodnie szczepionki nie dla Rosjan. Moskwa zabrania ich importu

W wielu regionach Rosji planowane jest, aby kawiarnie, muzea i inne miejsca publiczne były otwarte tylko dla tych, którzy niedawno wyleczyli się z COVID-19, mają dowód zaszczepienia rosyjską szczepionką lub negatywny test na obecność koronawirusa. 

W obwodzie orłowskim, około 325 km na południe od Moskwy, zabrakło łóżek szpitalnych - podała agencja informacyjna RIA, cytując gubernatora Andrieja Kliczkowa.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia zaapelowało w ubiegłym tygodniu do emerytowanych, zaszczepionych medyków o powrót do szpitali, aby pomogli w walce z jesienną falą.