Większość szkół w Kabulu pozostała zamknięta, odkąd talibowie przejęli władzę nad Afganistanem ponad miesiąc temu.

Talibowie twierdzą, że nie wrócą do fundamentalistycznej polityki, w tym zakazu edukacji dziewcząt, z czasów, gdy ostatni raz rządzili Afganistanem w latach 1996-2001. Teraz obiecali, że dziewczynki będą mogły się uczyć, ale tylko w oddzielnych klasach.

Czytaj więcej

Chłopiec na ulicy w Kabulu
Afganistan: Talibowie każą wracać do szkół. Tylko chłopcom

Nazife, nauczycielka w prywatnej szkole w Kabulu, która przed przejęciem władzy przez talibów miała mieszane klasy, powiedziała, że wprowadzono zmiany, aby placówka mogła ponownie prowadzić zajęcia. - Dziewczęta uczą się rano, a chłopcy po południu - powiedziała. - Mężczyźni uczą chłopców, a kobiety uczą dziewczęta - dodał.

W piątek Ministerstwo Edukacji zapowiedziało, że szkoły średnie dla chłopców wkrótce zostaną ponownie otwarte, ale nie wspomniało o dziewczętach.

-Ich nastroje są kiepskie. Czekają na ogłoszenie rządu, aby mogły wznowić naukę - powiedział Hadis Rezaei, który uczy w szkole nastolatki.

Rzecznik talibów Zabihullah Mujahid ogłosił w sobotę, że czynione są przygotowania do ponownego otwarcia szkół średnich dla dziewcząt, ale nie podał żadnej daty.