Uczestnicy parady, demonstrujący pod hasłem "Możesz to zrobić. Małżeństwo dla wszystkich", chcą wprowadzenia przepisów dotyczących małżeństw jednopłciowych, które weszły już w życie m.in. w Niemczech, Francji, Austrii czy Holandii.

Jak dotąd pary jednopłciowe w Szwajcarii mogą jedynie zalegalizować związek cywilny, mimo że w ubiegłym roku szwajcarski parlament przegłosował małżeństwa jednopłciowe, ale ustawa ma być jeszcze zweryfikowana przez ogólnonarodowe referendum.

Czytaj więcej

Szwajcaria: Przegłosowano małżeństwa osób tej samej płci

Przyjęta przez parlament ustawa zakłada możliwość zawarcia małżeństwa przez osoby tej samej płci oraz adoptowanie przez nie dzieci.

Z sondaży wynika, że 80 proc. społeczeństwa w tym kraju popiera prawo do zawierania homoseksualnych małżeństw, ustawa ma jednak również przeciwników. Twierdzą oni, że małżeństwo powinno być zarezerwowane tylko dla kobiety i mężczyzny, podobnie jak posiadanie dziecka, które powinno mieć prawo do posiadania zarówno matki, jak i ojca.

To właśnie przeciwnicy legalizacji wywalczyli referendum w tej sprawie. Zgodnie z przepisami przed upływem 100 dni od publikacji ustawy złożyli 61 tys. podpisów z zadaniem referendum (do jego przeprowadzenia wystarczy 50 tys.).

Termin głosowania nie jest jeszcze znany.