Dokumenty, których zawartość opisuje Politico, zawierają szczegółowy plan postępowania obejmujący 10 dni - od momentu śmierci monarchini do dnia pogrzebu wraz z jego przebiegiem.

Poszczególne działania opisane są z detalami - począwszy od tego, kto i w jakim momencie zostanie poinformowany o zgonie, po czas, w jakim flagi na masztach zostaną opuszczone i po szczegóły podróży po Wielkiej Brytanii, którą odbędzie - koronowany już następnego dnia po śmierci królowej - jej następca Karol.

69 lat

spędziła dotąd na tronie Elżbieta II, ogłoszona królową w 1952 roku

Politico podkreśla, że 95-letnia królowa cieszy się dobrym zdrowiem i nie widać zagrożenia, że plany Operacji London Bridge miałyby być realizowane w trybie pilnym, ale są to najnowsze wytyczne, obejmujące wciąż aktualne zagrożenia i obostrzenia pandemiczne.

Dokumenty obejmują szczegóły nadzwyczajnych działań wymaganych, aby poradzić sobie z bezprecedensowymi tłumami i chaosem podróżniczym, jakich Londyn nie widział w swojej historii.

Czytaj więcej

Królowa Elżbieta II i książę Filip obchodzą w tym roku 70 rocznicę ślubu
Wielka Brytania zarabia na monarchii

Wyciek tych dokumentów został potraktowany przez Pałac Buckingham jako "oburzające naruszenie poufnych danych". Służby prasowe Pałacu odmówiły komentarza, informując jedynie, że jest to sprawa rządu.

Nie jest wykluczone, że rząd podejmie śledztwo w tej sprawie, ponieważ w opracowanie szczegółów Operacji London Bridge wtajemniczona jest ograniczona liczba osób. Oczekuje się, że gabinet Borisa Johnsona przeanalizuje poziom zabezpieczenia wrażliwych dokumentów.