Soriot, stojący na czele koncernu produkującego we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim jedną z wykorzystywanych na całym świecie szczepionek na COVID-19, zarobił w 2020 roku 15,45 mln funtów - czytamy w Sky News.

Analiza wykonana przez think tank wskazuje, że mediana zarobków dyrektorów generalnych 100 największych spółek notowanych na brytyjskiej giełdzie wynosiła w 2020 roku 2,69 mln funtów - 86 razy więcej niż mediana zarobków przeciętnego pracownika w Wielkiej Brytanii.

Soriot jest związany z koncernem AstraZeneca od 2012 roku. Z wykształcenia jest weterynarzem. Francuz pomógł odbudować reputację koncernu w zakresie badań i rozwoju farmaceutyków. Zapobiegł też przejęciu koncernu AstraZeneca przez koncern Pfizer za 118 mld dolarów - czytamy w Sky News.

AstraZeneca jest jedyną firmą, która sprzedaje szczepionki na COVID-19 nie osiągając zysku z tej sprzedaży - podkreśla Sky News.

Jednocześnie z analizy think tanku dotyczącej zarobków dyrektor generalnych największych spółek wynika, że w dziewięciu ze 100 największych firm notowanych na brytyjskiej giełdzie, które korzystały z pomocy rządowej w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, mediana zarobków dyrektorów generalnych wyniosła 2,39 mln funtów.

Ogólnie mediana zarobków dyrektorów generalnych 100 największych spółek notowanych na brytyjskiej giełdzie spadła rok do roku o 17 proc. - w 2019 roku wynosiła bowiem 3,25 mln funtów.